W pierwszej dekadzie listopada br. na terytorium Polski oraz państw bałtyckich trwało ważne ćwiczenie Sił Odpowiedzi NATO (NRF), znane jako Steadfast Jazz 2013. Z 6 tys. ćwiczących żołnierzy prawie 60 proc. nosi polskie lub francuskie mundury. Jest to wydarzenie bez precedensu. Pozwala ono utrzymać zdolność naszych sił do współpracy, zdobytą podczas wspólnego zaangażowania w Afganistanie i w innych regionach, zwłaszcza w Afryce. Zdolność do działania w ramach NATO czy Unii Europejskiej, gdy stawką jest bezpieczeństwo Europy, to dziś jeden z katalizatorów stosunków francusko-polskich.
Skutki kryzysu finansowego dotkliwie odbijają się na naszych budżetach obronnych, podczas gdy wyzwania nie przestają zaskakiwać nas swą skalą, różnorodnością i lokalizacją. Tylko zbiorowo będziemy w stanie na nie odpowiedzieć, rozszerzając obszar współpracy zarówno w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej. W chwili, gdy Europejczycy stoją wobec trudnych decyzji, Francja i Polska chcą dochować wierności zasadom solidarności i odpowiedzialności.
Szczyt NATO jesienią 2014 r. będzie okazją, by na nowo potwierdzić te zasady. Wizja NATO, jaką podzielają Francja i Polska, to wizja sojuszu narodów odpowiedzialnych i zaangażowanych – wizja oparta na woli politycznej do rozwoju zdolności i gotowości wykorzystania ich do realizacji szerokiego spektrum zadań – od zarządzania kryzysowego aż po obronę zbiorową.
Wspólna ambicja
Mając te cele na względzie, zasadniczą kwestią jest zapewnienie, że nasze siły będą zdolne do współpracy na każdym etapie planowania i prowadzenia operacji. Dlatego Francja i Polska przywiązują szczególną wagę do współpracy w sferze ćwiczeń, kształcenia, szkolenia w ramach Inicjatywy Sił Połączonych (CFI). Jej zasadnicze założenia zostały uzgodnione w październiku br. na spotkaniu ministrów obrony państw NATO, a ważnym krokiem do pełnej realizacji stało się ćwiczenie Steadfast Jazz 2013.
Podobne cele przyświecają też grudniowemu spotkaniu Rady Europejskiej, które traktujemy jako istotny etap wzmocnienia europejskiego wymiaru obronności, stanowiącego naszą wspólną ambicję. Obronność europejska, umożliwiająca skuteczną odpowiedź na kryzysy, opierająca się na niezbędnych zdolnościach wojskowych oraz konkurencyjnym przemyśle obronnym, leży w interesie zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO. Jest niezbędna dla bezpieczeństwa naszego kontynentu i przyległych doń regionów.