Nieroztropni politycy unijni

Kluczowe wydaje się pytanie, czy Europa może skutecznie przeciwstawić się zbrodniczej propagandzie islamistów bez odwoływania się do swych judeochrześcijańskich korzeni – pisze były prezes PAN.

Aktualizacja: 02.04.2016 08:45 Publikacja: 31.03.2016 19:39

Nieroztropni politycy unijni

Foto: AFP

Główne wyzwania stojące dziś przed Unią Europejską to w powszechnym odczuciu walka z terroryzmem, ograniczenie niekontrolowanego napływu uchodźców, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz przywrócenie siły unijnej gospodarce. Sytuację komplikuje fakt, iż wszystkie powyższe problemy są silnie sprzężone. Obraz uzupełniają zaś specyficzne zmartwienia poszczególnych państw członkowskich, takie jak niechęć do unijnych ograniczeń narodowej suwerenności (Wielka Brytania i coraz większa liczba innych krajów), kłopoty finansowe (Grecja i prawie wszystkie państwa południa Europy), gwałtownie artykułowane spory o podważanie demokratycznego porządku (Węgry i Polska), szybko zmieniające się nastawienie ludności północy Europy wobec uchodźców, tendencje separatystyczne (katalońskie w Hiszpanii), spotęgowane ostatnimi zamachami poczucie słabości państwa w podzielonej sporem walońsko-flamandzkim Belgii czy stan wyjątkowy we Francji, wywołujący tam coraz powszechniejsze poczucie uczestnictwa w ukrytej wojnie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie polityczno - społeczne
Marek Cichocki: Kluczowa dla Polski jest zdolność budowania relacji z USA
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty
felietony
Estera Flieger: Akcja Demokracja na opak
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Szymon Hołownia w debacie TVP przeczył sam sobie
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Debaty, czyli nie chcą, ale muszą