Reklama
Rozwiń

Nie podcinajcie skrzydeł gospodarce

Co wspólnego ma przygotowywany właśnie nowy kodeks pracy z planowaną opłatą emisyjną, o których piszemy dziś na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej"? I w jednym, i w drugim przypadku chodzi o pieniądze, duże pieniądze. Mają one popłynąć do kasy państwa z kont firm i kieszeni obywateli. I choć dziś większe emocje budzi nowy narzut na paliwa, o wiele bardziej niekorzystne dla całej gospodarki konsekwencje może mieć przewidziane w projekcie kodeksu pracy „uetatowienie" z automatu wszystkich tych, którzy dla firm pracują.

Publikacja: 06.03.2018 20:00

Nie podcinajcie skrzydeł gospodarce

Foto: Fotolia

Osiem groszy (plus VAT) dołożone do ceny benzyny czy oleju napędowego nie wydaje się wielką kwotą. Jednak w wymiarze politycznym może mieć siłę rażenia rakiety średniego zasięgu. Pamiętają Państwo, jak rządząca partia w podskokach wycofywała się z 20-groszowej podwyżki opłaty paliwowej, która miała pójść na sfinansowanie budowy dróg samorządowych? Nie sprawdziło się wtedy powiedzenie „koszula bliższa ciału", kierowcy byli przeciwko zrzutce na lokalne trasy. Dlatego nie sądzę, by przyklasnęli ogólnopolskiej składce na abstrakcyjną dla nich produkcję wodoru, stacje tankowania gazu ziemnego i ładowania autobusów elektrycznych. Politycy będą więc musieli szybko przebić ten balon próbny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB