Urząd Dozoru Technicznego (UDT), bazując na doświadczeniu i wiedzy związanej z najnowszą techniką i technologią, od wielu lat dąży do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, kreując jednocześnie postęp techniczny i rozwój gospodarczy kraju. Pracownicy UDT przeprowadzają prawie milion badań inspekcyjnych rocznie, poświadczają kwalifikacje osób obsługujących, konserwujących i naprawiających urządzenia techniczne. Eksperci UDT-CERT wydają ponad 20 tys. certyfikatów jednostki notyfikowanej, systemów zarządzania, wyrobów czy osób.
Ciągłe zmiany w otaczającej rzeczywistości sprawiają, że także te działania zmieniają swój kontekst i zakres. Prócz funkcjonowania w obszarze inspekcji, mając na uwadze pojawiające się nowe zagrożenia, UDT rozpoczął w tym roku działania w zakresie elektromobilności, ochrony środowiska (LZO) czy cyberbezpieczeństwa. Te nowe wyzwania i ich kontekst mogą być realizowane dzięki wprowadzonym zmianom w zakresie struktury organizacyjnej dostosowanej do charakteru obecnej gospodarki.
Poprzednia struktura UDT funkcjonowała praktycznie od lat 50. ubiegłego stulecia. W tym czasie zmienił się przemysł w Polsce i potrzeby dotyczące funkcjonowania Urzędu. W lutym tego roku wszedł w życie nowy statut UDT, w którym główną zmianą, w stosunku do poprzedniej struktury organizacyjnej Urzędu jest zmniejszenie liczby oddziałów terenowych z 29 do 10. Dziewiętnaście pozostałych oddziałów zostało przekształconych w biura terenowe, które strukturalnie podlegają oddziałom. Dzięki takiej organizacji możliwe jest osiągnięcie wielu kluczowych celów, a UDT jawi się jako nowoczesna, efektywnie działająca jednostka inspekcyjna, notyfikowana, certyfikująca i ekspercka.
Wdrożenie rekomendowanego modelu stwarza realne warunki do elastycznego reagowania na potrzeby zgłaszane przez klientów i pozwala na dalszy rozwój UDT. Możliwe jest także świadome dostosowanie do lokalnych potrzeb, rozwój potencjału badawczego UDT niezbędnego do realizacji zadań inspekcyjnych przy zmieniających się urządzeniach technicznych. Jednocześnie nowy model organizacji stanowi istotny element w realizacji przyjętych przez rząd RP planów i strategii, w tym Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, i umożliwia zrównoważenie rozkładu potencjału UDT pomiędzy nowe oddziały, szybkie wdrażanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk w oddziałach, ale też bardziej efektywne zarządzanie kadrą inspektorów. Przykładem mogą być tu powołane ostatnio tzw. centra kompetencyjne, np. w zakresie energetyki, dźwigów, żurawi czy rurociągów przesyłowych. Istotną korzyścią zmiany struktury jest ujednolicenie działań dozorowych na obszarze kraju, jak też prowadzenie właściwej polityki inwestycyjnej na poziomie oddziałów z uwzględnieniem rozwoju UDT i dostosowaniem do lokalnego rynku potrzeb.
W ramach nowej struktury organizacyjnej tworzymy również sieć laboratoriów mobilnych i stacjonarnych w wybranych lokalizacjach, dzięki czemu zwiększamy dostępność usług badawczych i możliwość wykorzystania nowych technik i metod badań nieniszczących bezpośrednio u klienta. Uruchomiliśmy z sukcesem pierwsze laboratoria mobilne oraz laboratoria stacjonarne na Politechnice Warszawskiej i na Akademii Górniczo-Hutniczej. Celem naszym jest utworzenie działu laboratoryjnego przy każdym Oddziale UDT. Dzięki takiemu potencjałowi jesteśmy w stanie szybko, efektywnie i profesjonalnie, w oparciu o najnowsze metody i techniki badań realizować swoje zadania. Bez nowoczesnego zaplecza badawczego niemożliwe jest wykonywanie badań w nowoczesnym już dzisiaj przemyśle.