Ustawodawca zdecydował się uregulować maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych pobieranych od klientów - tym samym sankcjonując podział pobieranych opłat na odsetkowe - zależne od stopy oprocentowania i pozaodsetkowe, ustalone w drodze umowy zawieranej pomiędzy klientem a dostawcą usług. Naliczanie opłat pozaodsetkowych wzbudza pewne wątpliwości w przypadku pożyczek udzielanych na krótszy okres czasu.
Czy opłaty pozaodsetkowe są dopuszczalne?
Wiele argumentów pozwala na odpowiedź twierdzącą, chociaż regulujące je przepisy prawa wymagają szerszej analizy. W pierwszej kolejności odwołajmy się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę Rady 87/102/EWG („dyrektywa") oraz ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. Dz. U. 2018, poz. 993; „UKK") implementującej dyrektywę. Działania chroniące na drodze stosownego ustawodawstwa interesy konsumentów w odniesieniu do kredytów i pożyczek mają już długą tradycję. począwszy od Truth in Lending Act uchwalonego w USA w 1969 r., czy brytyjska Consumer Credit Act z 1974 r.
Przepisy dyrektywy oraz UKK stanowią, że na całkowity koszt kredytu, który ponosi konsument składają się odsetki, prowizje, podatki, marże oraz wszelkie inne opłaty jeżeli są znane kredytodawcy oraz koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowanych warunkach z wyjątkiem kosztów notarialnych. Tym samym ustawodawca europejski, a ślad za nim także krajowy dopuszcza wprost możliwość pobierania także innych, obok odsetek kosztów, które mają rekompensować ryzyko i pokrywać koszty działalności profesjonalnych podmiotów udzielających kredytów konsumpcyjnych.
Wprowadzenie do porządku prawnego pojęcia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) służy przejrzystości oferty kredytów i daje konsumentowi możliwość porównywania kosztów kredytu, ponieważ przy jej obliczaniu uwzględnia się wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu, do zapłaty których zobowiązany jest konsument. Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania należy odróżnić od stopy oprocentowania kredytu, ponieważ ta ostatnia to stałe lub zmienne oprocentowanie kwoty kredytu określonej w umowie w stosunku rocznym, zależne od kosztów refinansowania się kredytodawcy na rynku międzybankowym czy na drodze depozytów osób fizycznych i prawnych.