Stabilne i przystępne cenowo dostawy energii są wstępnym warunkiem dalszego wzrostu gospodarczego. Jednakże rosnąca konsumpcja energii stanowi zagrożenie dla naszego dobrobytu i warunków życia, gdyż jednocześnie prowadzi do poważnych zmian klimatycznych i eskalacji takich zjawisk, jak susze, powodzie i wzrost zakwaszenia oceanów.
W szczególnie newralgicznych częściach świata zjawiska te mogą wzmagać już istniejące problemy, np. ubóstwo czy konflikty. Możemy także obserwować wpływ zmian klimatycznych na politykę zagraniczną na naszej półkuli. Na Arktyce topnienie lodu morskiego i wiecznej zmarzliny może otworzyć nowe szlaki wodne oraz ułatwić dostęp do wcześniej niedostępnych zasobów, co z kolei może prowadzić do konfliktów dotyczących wytyczania stref morskich i samych zasobów, jeśli nie uda się wypracować sensownych rozwiązań opartych na prawie międzynarodowym.
Stawienie czoła zmianom klimatycznym i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego jest jeszcze bardziej naglące z powodu rosnącego zapotrzebowania świata na energię, zwłaszcza ze strony Chin, Indii i krajów rozwijających się.
Czekają nas trudne wybory, by zapewnić dostęp do niedrogiej i pewnej energii i jednocześnie eliminować zmiany klimatyczne. Zgadzając się na ambitny pakiet dotyczący klimatu i energii, co miało miejsce na początku tego roku, głowy państw i rządów UE wyraźnie zademonstrowały determinację w podążaniu tą drogą. Osiągnięcie tych celów będzie jednak wymagało wspólnego wysiłku, jako że wiele państw europejskich wciąż jest zależnych od węgla, ropy czy innych paliw kopalnych.
Naszą odpowiedzią na te obawy i wyzwania jest wielokierunkowa strategia obejmująca: większą wydajność energii, dywersyfikację dostaw, większe użycie odnawialnych źródeł energii oraz osiągnięcie nowego globalnego porozumienia dotyczącego klimatu.