Przede wszystkim inwestycje w miedź

- Jestem menedżerem, nie politykiem i nie wyobrażam sobie podejmowania politycznych decyzji - mówi Mirosław Krutin, nowy prezes KGHM, w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Publikacja: 23.04.2008 18:48

Mirosław Krutin, nowy prezes KGHM

Mirosław Krutin, nowy prezes KGHM

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Na pytanie o dywidendę odsyła Pan do rady nadzorczej, na pytanie o kierunek przyszłych inwestycji - do profesjonalistów spoza zarządu. Kto będzie teraz faktycznie kierował KGHM: zarząd, rada nadzorcza, poszczególni dyrektorzy kopalń czy - zakulisowo - ministerstwo skarbu?

Mirosław Krutin:

Rola poszczególnych organów spółki jest określona w statucie. Każdy będzie podejmował decyzje według swoich uprawnień. Nie zamierzam wchodzić w kompetencje rady czy walnego zgromadzenia akcjonariuszy. To, że w przeszłości w KGHM bywało z tym różnie, nie znaczy, że trzeba utrzymywać tą praktykę. Jedno jest pewne: rada i zarząd muszą dobrze ze sobą współpracować. Co do sugestii o naciski polityczne: jestem menedżerem, nie politykiem i nie wyobrażam sobie podejmowania politycznych decyzji. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek naciski, będę się starał merytorycznie je odpierać.

W jakim kierunku powinien zmierzać KGHM? Rozwijanie podstawowej działalności, czy inwestycje w inne branże, jak górnictwo węgla brunatnego czy energetyka?

KGHM Polska Miedź musi być przede wszystkim firmą konkurencyjną kosztowo. Najważniejsze jest odblokowanie inwestycji w podstawowym biznesie, jakim jest górnictwo i hutnictwo miedzi. Trzeba przyspieszyć roboty przygotowawcze, drążenie nowych szybów i eksploatację już istniejących złóż. Równolegle firma powinna szukać nowych możliwości wydobycia, także za granicą. Co do zakupu udziałów w innych spółkach - jeśli okaże się, że ich stopa zwrotu jest atrakcyjna i pozwolą nam na to finanse, czemu nie? Nie wykluczam też inwestycji w inne branże, jak spółki nowych technologii, czy energetyka - ale w perspektywie średnioterminowej. Na pewno jednak nie będziemy podejmować takich decyzji pod wpływem polityków. Bardziej precyzyjnie będę mógł odpowiedzieć na to pytanie, gdy określimy nową strategię dla grupy kapitałowej, co będzie jedną z pierwszych decyzji nowego zarządu.

Jakie będą te inne decyzje?

W krótkim terminie chcemy zweryfikować założenia budżetowe, czyli m.in. prognozę wyników spółki na 2008 r., biorąc pod uwagę kurs dolara i cenę miedzi na międzynarodowych rynkach. Dziś te wskaźniki bardzo odbiegają od przyjętych kilka miesięcy temu założeń, nie wykluczamy więc korekty prognoz wyników. Chcemy też uporządkować aktywa firmy, dzieląc je na trzy grupy: przeznaczone do sprzedaży, takie, które w długim terminie pozostaną w grupie KGHM, oraz aktywa średnioterminowe, ewentualnie uzupełnione o nowe nabytki, które mogą być zabezpieczeniem dla grupy na wypadek, gdyby jej wyniki finansowe w przyszłości się pogorszyły.

Czy takie spółki, jak Polkomtel i Dialog, powinny pozostać w grupie kapitałowej?

Na obecnym etapie podzielam opinię ministra skarbu, że Dialog powinien zostać sprzedany. Pytanie więc, nie "czy", ale bardziej "jak". Natomiast jeśli chodzi o Polkomtel, w średnim okresie utrzymanie udziałów w tej spółce są dobrą inwestycją. Przed uporządkowaniem na nowo struktur grupy kapitałowej za wcześnie jednak na ferowanie ostatecznych wyroków.

Poza wyznaczeniem kierunku dalszego rozwoju KGHM, w pierwszej kolejności będzie musiał Pan się zmierzyć z żądaniami związków zawodowych, które chcą wzrostu wynagrodzeń. Jest Pan za podniesieniem wskaźnika płac?

Proszę mi wybaczyć, ale nie będę zaczynał negocjacji płacowych za pośrednictwem "Rzeczpospolitej". Natomiast jedno z pierwszych spotkań, jakie zamierzam odbyć w najbliższym czasie, będzie spotkaniem ze związkami zawodowymi działającymi w KGHM.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego