O miejscu w rankingu decydowało sześć kryteriów: rezultaty działalności, rozpoznawalność, charyzma, autorytet w sferze zawodowej; efektywne działanie w sytuacjach kryzysowych i kreatywność. Paradoksem jest, że w kraju gdzie biznes opanowany jest przez mężczyzn, to kobieta wywiera największy wpływ na politykę ekonomiczną.

47-letnia Elwira Nabiullina czwarty rok jest ministrem gospodarki i rozwoju. Jest doktorem ekonomii, płynnie mówi po francusku i angielsku. Jej mąż Jarosław Kuzminow jest rektorem Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie, mają syna. Nabiullina potrafi postawić się najważniejszym na Kremlu i przeforsować swoje koncepcje. A są one niewątpliwie liberalne. Ta drobna, czarnowołosa kobieta jest jedną z najsilniejszych osobowości w rządzie Władimira Putina. Znamienne, że to właśnie jako pierwszy przedstawiciel władzy publicznie zapowiedziała przyszłą prywatyzację Gazpromu.

Dotąd nikt w urzędników nie odważył się włączyć Gazpromu do grona firm przeznaczonych do prywatyzacji. Na drugim miejscu znalazła się Natalia Komarowa energiczna gubernator syberyjskiego okręgu Chansy-Mansijska, w którym pracują największe koncerny paliwowe Rosji. Komarowa potrafi z bogatych firm skutecznie wycisnąć pieniądze na rozwój okręgu.  Trzecia jest pochodząca z rodziny znany programistów Olga Uskowa (48 lat) prezes grupy firm z branży IT — Cognitive Technologies oraz szefowa NAIRIT — Stowarzyszenia Innowacji i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. To największy w Rosji autorytet jeżeli chodzi o innowacyjność. Z jej zdaniem liczy się prezydent i premier; Uskowa zasiada w kremlowskiej radzie ds. innowacji. Zajmuje się też propagowaniem nowoczesnych technologii w mediach.

Ma swój program w radiu i kolumnę w gazecie. Uskowej udało się pokonać męskich konkurentów i wygrać w rządowym przetargu na budowę infrastruktury rosyjskiej doliny krzemowej w podmoskiewskim Skołkowie. Czwarte miejsce tenisistki Marii Szarapowej to raczej tylko ukłon w stronę jej wysokich zarobków. Natomiast jak najbardziej na miejscu jest piąta w zestawieniu - Tatiana Kuzniecowa wiceprezes największego prywatnego producenta gazu w Rosji - koncernu Novatek. W dziesiątce znalazły się także panie zajmujące kierownicze stanowiska w Gazpromie, Rosneft czy Interros (współwłaściciel Norylskiego Niklu).