Nauki z Facebooka

Inwestorzy rozczarowani wynikami Facebooka wyprzedają jego akcje. Z jego raportu kwartalnego wyraźnie wynika, że wycena papierów w publicznej ofercie była zbyt wysoka

Publikacja: 30.07.2012 02:09

Jak najwyższa wycena akcji w publicznej ofercie leży nie tylko w interesie emitenta, ale także domów maklerskich oferujących akcje. Ich zarobek to procent od wartości sprzedanych akcji. Nie należy się więc dziwić, że zatrudnieni przez emitenta sprzedawcy akcji starają się najlepiej jak umieją przekonać klientów, że towar wystawiony na sprzedaż jest pierwszej jakości i na dodatek niesamowicie atrakcyjny. Sprawą klienta jest to, czy ulegnie magii słów sprzedawcy, czy też samodzielnie, najlepiej jak potrafi, przeanalizuje wszystkie atuty i wady oferowanego towaru.

W przypadku Facebooka sprzedawcom udało się przekonać klientów, w tym inwestorów finansowych, że warto zapłacić za akcje wysoką cenę. To nie pierwsza taka sytuacja i zapewne nie ostatnia. I zdarza się nie tylko na zagranicznych giełdach, ale także na naszym rodzimym rynku.

Warto zauważyć, że nieudany debiut giełdowy Facebooka nie miał wpływu na rynkowe losy dziewięciu innych spółek, które weszły na Nasdaq w ostatnich trzech miesiącach. Jak na razie wszystkie one są na plusie. Powód wydaje się prosty: ich akcje były wycenione znacznie mniej agresywnie.

Giełdowa historia Facebooka wydaje się mieć dobre strony. Odnoszę wrażenie, że konsekwencją trwającego od debiutu spadku ceny akcji tej spółki jest to, że inwestorzy, także w Polsce, znów zaczęli czytać prospekty emisyjne i szukać w nich nie tylko opisanych czynników ryzyka, ale także pułapek sygnalizowanych między wierszami.

I przy okazji na nowo zaczęli samodzielnie i ostrożnie wyceniać wartość firm. Takie podejście sprawiło, że spółce O2 nie udało się uzyskać za akcje tyle, ile oczekiwał zarząd, którego członkowie są głównymi właścicielami internetowej firmy, i oferta niedoszła do skutku.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, to utrudni spółkom pozyskiwanie pieniędzy w ofertach akcji, ale bez wątpienia na dobre wyjdzie wszystkim kupującym. Pozostaje mieć nadzieję, że awersja do nadmiernego ryzyka nie zablokuje w ogóle możliwości zdobywania przez ciekawe fundamentalnie spółki pieniędzy na rynku publicznym. Nadzieja jest o tyle uprawniona, że w czasie, gdy O2 nie udało się uplasować emisji, notowany na NewConnect Medicalgorithmics, producent urządzeń do diagnostyki kardiologicznej, nie miał kłopotów ze sprzedaniem inwestorom finansowym wartej prawie 56 mln zł emisji akcji.

Autor jest publicystą ekonomicznym

Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne