Tomasz Świderek

Tomasz Świderek

publicysta ekonomiczny

Snap, jak Facebook, w IPO sprzedaje dynamikę

Za sprawą zapowiadanej pierwszej publicznej oferty akcji Snapa, właściciela serwisu społecznościowego Snapchat, można poczuć się o pięć lat młodszym i wrócić do czasów, gdy do IPO szykował się Facebook. Choć tuż przed IPO Facebook był zdecydowanie większą firmą niż Snap, podobieństw między ofertami obu spółek jest całkiem sporo.

Brak czasu na opowieści

W starych dobrych czasach każdej rekomendacji towarzyszyła jakaś opowieść czy też scenariusz, który miał uzasadnić, dlaczego analityk tak, a nie inaczej wycenił akcje spółki. Dziś nikt nie ma czasu czytać opowiadań. Chce od razu poznać wnioski.

Debiuty giełdowe widziane przez szybę

W Europie trwa hossa na rynku pierwotnych ofert publicznych. Niestety, omija warszawską giełdę na Książęcej.

Każdy gwałtowny skok przykuwa uwagę

Nieczęsto się zdarza, by kursy akcji spółek rosły o kilkadziesiąt procent w ciągu dnia. Taki skok przykuwa uwagę inwestorów i – z reguły – regulatora.

Hamburgery dały tłusty zysk

Karuzela pierwszych publicznych ofert kręci się. W piątek na giełdę trafiły akcje Shake Shack, amerykańskiej sieci hamburgerowych fast foodów. Zadebiutowały z przytupem: tym, którzy kupili papiery w IPO, dały 119 proc. zysku.

Pozytywne informacje

Ostatni wtorek był małym świętem dla wszystkich, którzy nie zwątpili jeszcze w sens bitcoina. Coinbase, firma, której rozwiązania pozwalają chętnym przechowywać tę kryptowalutę, pozyskała 75 mln dol. finansowania.

Bankowe koszty prawne

Ostatni tydzień przyniósł tyle ciekawych informacji z firm i o firmach, że można byłoby nimi obdarować cały miesiąc. News gonił news, a czasami zaraz szło dementi.

Można potraktować inwestora poważnie

Duże wrażenie zrobiło na mnie to, jak bardzo poważnie Banco Santander potraktował inwestorów z warszawskiej giełdy podczas ubiegłotygodniowej emisji akcji.

Twardy kurs Jeffa Bezosa

Są spółki, których szefowie robią wszystko, by się przypodobać inwestorom giełdowym. Są też firmy, których zarządy, nie zważając na to, co się dzieje z kursem akcji, realizują obraną strategię.

Prognozy i podsumowania

Ostatnie dni roku to czas, gdy w mediach trudno znaleźć rasowego newsa, ale za to jest pełno podsumowań i prognoz. Podsumowania służą zwykle odświeżeniu pamięci. Prognozy są czasami tematem rozmów, a niektórym pomagają podjąć decyzję.