Brak czasu na opowieści

W starych dobrych czasach każdej rekomendacji towarzyszyła jakaś opowieść czy też scenariusz, który miał uzasadnić, dlaczego analityk tak, a nie inaczej wycenił akcje spółki. Dziś nikt nie ma czasu czytać opowiadań. Chce od razu poznać wnioski.

Publikacja: 01.03.2015 20:00

Brak czasu na opowieści

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Historia o opowiadaniach przypomniała mi się, gdy w serwisie Bankier.pl przeczytałem o tym, że wzrostowi cen akcji KGHM sprzyja susza w Chile. Powyższe jednozdaniowe streszczenie jednym mówi wszystko, ale osobie niewiedzącej zbyt wiele o spółce i wydobyciu miedzi wydać się może nieco absurdalne. Ale gdy poznamy całą opowieść z Bankier.pl, okaże się, że ten skrót ma ręce i nogi. Otóż wydobycie miedzi na pustyniach w Chile wymaga zużycia dużych ilości wody. A w Chile jest susza. W związku z tym wydobycie jest niższe, co napędza ceny surowca. W Chile miedź wydobywa też KGHM. I jego kopalnia potrzebuje wody. Tę zapewnia rurociąg pobierający ją z morza oraz instalacja odsalania. Mimo suszy KGHM nie musi więc zmniejszać produkcji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Odrętwiały rynek pracy
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama