Rz: Czym zajmuje się wasz bank? Dla wielu ludzi główny cel działań, czyli praca na rzecz „kohezji społecznej" w Europie, brzmi dosyć enigmatycznie...
Rolf Wenzel:
Cofnijmy się nieco w przeszłość: nasz bank został założony w 1956 r. przez osiem państw. Początkowo był jako Europejski Fundusz Przesiedleńczy i miał się zajmować rozwiązywaniem problemu uchodźców po II wojnie światowej. Obecnie mamy 40 państw członkowskich. Znalazła się wśród nich nawet Stolica Apostolska. Z czasem nasz mandat się zmieniał, ale pozostawał związany z kwestiami społecznymi. Przewiduje on obecnie pracę na rzecz kohezji społecznej. Co to oznacza w praktyce? Pomagamy małym i średnim przedsiębiorstwom utrzymywać zatrudnienie i tworzyć nowe miejsca pracy. To obecnie bardzo ważna sprawa, gdyż wszyscy debatują teraz nad tym, jak stymulować wzrost zatrudnienia, a my to robimy od lat. Finansujemy też edukację: szkoły, przedszkola, uczelnie – udzieliliśmy nawet pożyczki Uniwersytetowi Warszawskiemu. Pomagamy w utrzymywaniu infrastruktury przeciwpowodziowej, co jest ważną kwestią choćby w przypadku Polski. Wspomagamy szpitale, finansujemy przebudowę zakładów penitencjarnych... To wszystko kohezja społeczna. Ten termin oznacza „trzymanie społeczeństwa razem". Gdy mamy kryzys gospodarczy, wielu ludzi jest nim dotkniętych w różnych sposób. Pomyślmy tylko o bezrobociu wśród młodzieży. W niektórych krajach Europy Południowej przekracza ono 50 proc. Całe pokolenie może zostać stracone dla przyszłości, jeśli teraz nie zajmiemy się tym problemem. Pomagamy więc państwom członkowskim mierzyć się z takimi zadaniami.
Jakie są główne projekty banku w Polsce?
Polska przystąpiła do BRRE w 1998 r., a my zaczęliśmy od pomagania regionowi śląskiemu w radzeniu sobie ze skutkami strukturalnych zmian gospodarczych. Pożyczyliśmy jak dotąd około 750 mln euro największym polskim miastom i regionom: Łodzi, Katowicom, Warszawie itd. Udzielamy też pożyczek instytucjom finansowym, np. BGK, by przeznaczały te pieniądze na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak dotąd Polska dostała z BRRE pożyczki warte łącznie 1,4 mld euro. Udziały Polski w naszym kapitale wynoszą 120 mln euro, z czego tylko 11 proc. to wpłacony kapitał. Polska uzyskała więc naprawdę dużo w stosunku do tego, co wpłaciła. Korzysta z tego, że jesteśmy międzynarodową instytucją zbierającą pieniądze z rynków. Pożyczamy na bardzo korzystnych warunkach od inwestorów z Azji, Ameryki Północnej czy Ameryki Łacińskiej i następnie udzielamy kredytów instytucjom w państwach członkowskich.