Przygotowując strategię GPW.2020, wykonaliśmy wiele analiz obejmujących również trendy obserwowane na światowych rynkach kapitałowych. Pełna strategia GPW jest dokumentem kompleksowym, ale z oczywistych względów ma charakter „prywatny", nie publiczny. Duża jej część odnosi się także do zjawisk zachodzących w europejskim świecie organizacji obrotu i rozliczeń.
Oprócz tendencji regulacyjnych na europejskim rynku kapitałowym można zaobserwować także zaostrzenie konkurencji pomiędzy organizatorami obrotu, co przynosi i będzie przynosiło w przyszłości dość oczywiste efekty w postaci obniżki opłat, zarówno transakcyjnych, jak i posttransakcyjnych. Wzmocni to trwające już od pewnego czasu procesy konsolidacyjne i zwiększy skalę dywersyfikacji działalności. Część giełd pójdzie w kierunku budowania skali poprzez konsolidacje, część w kierunku dywersyfikacji, stając się giełdami funkcjonującymi w większych, silnych biznesowo organizacjach – operatorach giełd i innych, mniej lub bardziej komplementarnych usług. Oba modele rozwoju będą też stosowane równolegle przez te same organizacje.
Nasza strategia zakłada konsolidację rynków i dywersyfikację działalności. Łączenie się podmiotów infrastruktury rynkowej przebiega w wymiarach: poziomym i pionowym. W praktyce stosuje się model mieszany. Integracja pozioma zorientowana jest głównie na osiągnięcie efektu skali. W tym kontekście prowadzimy rozmowy z holdingiem CEESEG. Integracja pionowa polegająca na łączeniu giełd z instytucjami rozliczającymi w jeden, sprawnie funkcjonujący organizm oferujący kompleksową usługę swoim klientom.
Motywem naszego zainteresowania taką integracją nie jest dywersyfikacja przychodów giełdy. Integracja pionowa służy przede wszystkim poprawie efektywności rynku. Jeszcze niedawno wydawało się, że w Europie przyszłość należeć będzie do międzynarodowych instytucji zintegrowanych horyzontalnie. Model ten ma jeszcze swoich zwolenników, choć są to głównie nieliczne podmioty giełdowe (lub MTF), które nie mają własnej infrastruktury rozliczeniowej i obawiają się, że będą miały do niej utrudniony dostęp, jeśli ta będzie kontrolowana przez giełdy. Obawy są nieporozumieniem, gdyż regulacje europejskie gwarantują dostęp podmiotom, które się o niego zwrócą.
Inni uważają, że integracja pionowa podnosi koszty usług posttransakcyjnych. To też nieporozumienie – zintegrowane usługi są tańsze. Są też przypadki, kiedy same spółki depozytowo-rozliczeniowe bronią swojej niezależności, choć ten motyw ma charakter raczej oportunistyczny. Giełdy, które poszły ścieżką integracji niemal wyłącznie horyzontalnej, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Strategia GPW.2020 bierze przykład z najlepszych i uwzględnia rozwój w kierunku integracji pionowej. Jesteśmy przekonani, że wspólne działanie Giełdy i KDPW w ramach jednej grupy kapitałowej pozwoliłoby istotnie zminimalizować zagrożenia związane z konkurencyjnym otoczeniem, jednocześnie zaś zagwarantować wymierne korzyści dla uczestników rynku.