Wywiad z premierem Chińskiej Republiki Ludowej

Drzwi do chińskiego rynku są zawsze szeroko otwarte – mówi Li Keqiang, premier ChRL przed spotkaniem z przywódcami 16 krajów Europy Środkowej i Wschodniej planowanym na 16 grudnia w Belgradzie.

Aktualizacja: 16.12.2014 07:43 Publikacja: 16.12.2014 05:27

Li Keqiang

Li Keqiang

Foto: Bloomberg

Rz: Pierwsze spotkanie pomiędzy przywódcami Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) odbyło się w Warszawie w 2012 r. Liderzy 17 krajów spotkali się ponownie w Bukareszcie w 2013 r. Czy te spotkania pomogły w promowaniu współpracy? Trzeci szczyt odbędzie się 16 grudnia w Belgradzie. Jakie inicjatywy przedstawią na nim Chiny?

Dla współpracy pomiędzy Chinami i krajami CEE coroczne spotkania szefów rządów są najważniejszym kołem zamachowym, najbardziej wiarygodnym wsparciem i najpotężniejszą gwarancją. Jak ujmują to Chińczycy, „dzięki silnej lokomotywie pociąg jedzie szybciej". Od Warszawy do Bukaresztu oba spotkania pomogły wywindować współpracę pomiędzy Chinami i CEE na wyższy poziom. Warta 10 mld dol. specjalna linia kredytowa i Fundusz Współpracy Inwestycyjnej Chiny-CEE oferują skuteczne rozwiązania finansowe dla firm z regionu. Liczne poważne projekty, takie jak elektrociepłownia Stanari w Bośni i Hercegowinie, most Mihajlo Pupina w Belgradzie, autostrada Bar-Boljare w Czarnogórze i linia kolejowa Budapeszt–Belgrad, z pewnością zdynamizują lokalny rozwój i przyniosą korzyści mieszkańcom. Wzajemne obroty handlowe pomiędzy Chinami i krajami CEE mają w tym roku po raz pierwszy przekroczyć 60 mld dol. Produkty z regionu coraz częściej trafiają do zwykłych gospodarstw domowych w Chinach. Wstępne statystyki pokazują, że prawie tysiąc firm z Europy Środkowej i Wschodniej działa obecnie w Chinach. Jestem przekonany, że belgradzkie wytyczne dla współpracy, które zostaną opublikowane na spotkaniu, umożliwią realizację nowych rozwiązań i propozycji na rzecz bliższej współpracy i głębszego, wzajemnego zrozumienia. Chiny przedstawią na szczycie następujące inicjatywy: budowa morsko-lądowej drogi ekspresowej z wykorzystaniem Kolei Budapeszteńsko-Belgradzkiej i grecki port w Pireusie, w celu lepszego skomunikowania regionu; rozpoczęcie prac nad średnioterminowym planem przyszłej współpracy pomiędzy Chinami i krajami CEE; przygotowanie pakietu propozycji mającego usprawnić współpracę finansowo-biznesową; wyznaczenie 2015 jako roku współpracy turystycznej i promocyjnej pomiędzy Chinami i CEE, mającego pogłębić wzajemne stosunki międzyludzkie. Z dużym optymizmem oczekuję na spotkanie z liderami 16 państw w Belgradzie.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację