Rz: Pierwsze spotkanie pomiędzy przywódcami Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) odbyło się w Warszawie w 2012 r. Liderzy 17 krajów spotkali się ponownie w Bukareszcie w 2013 r. Czy te spotkania pomogły w promowaniu współpracy? Trzeci szczyt odbędzie się 16 grudnia w Belgradzie. Jakie inicjatywy przedstawią na nim Chiny?
Dla współpracy pomiędzy Chinami i krajami CEE coroczne spotkania szefów rządów są najważniejszym kołem zamachowym, najbardziej wiarygodnym wsparciem i najpotężniejszą gwarancją. Jak ujmują to Chińczycy, „dzięki silnej lokomotywie pociąg jedzie szybciej". Od Warszawy do Bukaresztu oba spotkania pomogły wywindować współpracę pomiędzy Chinami i CEE na wyższy poziom. Warta 10 mld dol. specjalna linia kredytowa i Fundusz Współpracy Inwestycyjnej Chiny-CEE oferują skuteczne rozwiązania finansowe dla firm z regionu. Liczne poważne projekty, takie jak elektrociepłownia Stanari w Bośni i Hercegowinie, most Mihajlo Pupina w Belgradzie, autostrada Bar-Boljare w Czarnogórze i linia kolejowa Budapeszt–Belgrad, z pewnością zdynamizują lokalny rozwój i przyniosą korzyści mieszkańcom. Wzajemne obroty handlowe pomiędzy Chinami i krajami CEE mają w tym roku po raz pierwszy przekroczyć 60 mld dol. Produkty z regionu coraz częściej trafiają do zwykłych gospodarstw domowych w Chinach. Wstępne statystyki pokazują, że prawie tysiąc firm z Europy Środkowej i Wschodniej działa obecnie w Chinach. Jestem przekonany, że belgradzkie wytyczne dla współpracy, które zostaną opublikowane na spotkaniu, umożliwią realizację nowych rozwiązań i propozycji na rzecz bliższej współpracy i głębszego, wzajemnego zrozumienia. Chiny przedstawią na szczycie następujące inicjatywy: budowa morsko-lądowej drogi ekspresowej z wykorzystaniem Kolei Budapeszteńsko-Belgradzkiej i grecki port w Pireusie, w celu lepszego skomunikowania regionu; rozpoczęcie prac nad średnioterminowym planem przyszłej współpracy pomiędzy Chinami i krajami CEE; przygotowanie pakietu propozycji mającego usprawnić współpracę finansowo-biznesową; wyznaczenie 2015 jako roku współpracy turystycznej i promocyjnej pomiędzy Chinami i CEE, mającego pogłębić wzajemne stosunki międzyludzkie. Z dużym optymizmem oczekuję na spotkanie z liderami 16 państw w Belgradzie.
Jakie są mocne strony krajów Europy Środkowej i Wschodniej we współpracy z Chinami?
W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z szybkim wzrostem wymiany handlowej między Chinami i CEE. W szczególności ich eksport do Chin rósł znacznie szybciej niż import. Od stycznia do listopada tego roku wzrost eksportu z CEE do Chin był o 5 pkt proc. wyższy niż import, handel dwustronny zaś zmierza w kierunku równowagi. Chiny nie dążą do nadwyżki handlowej. Drzwi do chińskiego rynku są zawsze szeroko otwarte i Chiny postrzegają bliższą współpracę jako sposób na łagodzenie nierównowagi handlowej. Będziemy nadal wspierać konkurencyjne i godne zaufania chińskie firmy w procesie inwestowania w CEE i angażować się w różne formy współpracy. Mamy również nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej zaoferują chińskim firmom uczciwsze i bardziej transparentne warunki prowadzenia biznesu, a chińskim biznesmenom korzystniejsze przepisy wizowe i pracownicze.
Jak współpracę Chiny–kraje CEE można połączyć z chińsko-unijnym partnerstwem, czyli inicjatywą „Belt and Road" (ang. pas i droga)?