Aktualizacja: 20.04.2015 22:00 Publikacja: 20.04.2015 22:00
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Rz: Wyniki najnowszej edycji raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wyglądają optymistycznie. Prawie we wszystkich 82 badanych krajach więcej firm chce zwiększać zatrudnienie, niż je obniżać. Czy to oznacza, że rynek pracy czeka teraz stała poprawa?
W tak niepewnym otoczeniu, w jakim żyjemy obecnie trudno jest cokolwiek prognozować z większą pewnością. Mógłbym więc stwierdzić, że w Europie jesteśmy na ścieżce wzrostu, ale wydarzenia geopolityczne, czy niepokoje w innej części świata szybko mogą to zmienić. Widać natomiast, że w Ameryce Północnej w 2014 r. zaczął się już trwały wzrost zatrudnienia. Z kolei w Europie mamy dwie rzeczywistości- o ile na północy przybywa miejsc pracy, to kraje południa, w tym Francja, mają dużo trudniejszą sytuację. Sądzę jednak, że i one są już blisko punktu krytycznego, od którego zacznie się wzrost zatrudnienia. Jednak powrót do sytuacji sprzed kryzysu zajmie nam sporo czasu.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas