Reklama
Rozwiń

Lekcja z dziecięcej planszówki

W popularnej polskiej grze planszowej Superfarmer, wymyślonej przez wybitnego matematyka Karola Borsuka, już dzieci mogą się nauczyć, że większy majątek szybciej się pomnaża.

Publikacja: 15.06.2015 22:00

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Być może dawni gracze w Superfarmera dzisiaj sprawdzają tę zasadę na swoich finansach jako milionerzy. Bo ci – jak wynika z badań firmy BCG – na całym świecie szybko pomnażają swoje aktywa. To oni mają specjalne warunki i specjalnych doradców w bankach i to oni mogą korzystać z superokazji do kolejnych zarobków, które często wymagają szybkiego uruchomienia dużego kapitału.

Średnio zamożni ani tym bardziej ubodzy nie mają na to szans. Ci rzadko też mogą poczuć, jak ich ulokowane korzystnie pieniądze pracują, nawet gdy oni sami śpią. Nic więc dziwnego, że kolejne raporty różnych organizacji z niepokojem zwracają uwagę na rosnące nierówności i rosnącą kumulację światowego bogactwa w rękach grupki najbogatszych, co potem zachęca polityków do administracyjnych prób ograniczenia takich różnic.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?