Lekcja z dziecięcej planszówki

W popularnej polskiej grze planszowej Superfarmer, wymyślonej przez wybitnego matematyka Karola Borsuka, już dzieci mogą się nauczyć, że większy majątek szybciej się pomnaża.

Publikacja: 15.06.2015 22:00

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Być może dawni gracze w Superfarmera dzisiaj sprawdzają tę zasadę na swoich finansach jako milionerzy. Bo ci – jak wynika z badań firmy BCG – na całym świecie szybko pomnażają swoje aktywa. To oni mają specjalne warunki i specjalnych doradców w bankach i to oni mogą korzystać z superokazji do kolejnych zarobków, które często wymagają szybkiego uruchomienia dużego kapitału.

Średnio zamożni ani tym bardziej ubodzy nie mają na to szans. Ci rzadko też mogą poczuć, jak ich ulokowane korzystnie pieniądze pracują, nawet gdy oni sami śpią. Nic więc dziwnego, że kolejne raporty różnych organizacji z niepokojem zwracają uwagę na rosnące nierówności i rosnącą kumulację światowego bogactwa w rękach grupki najbogatszych, co potem zachęca polityków do administracyjnych prób ograniczenia takich różnic.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie Ekonomiczne
Jak rozwiązać problem jawności wynagrodzeń? Odpowiedź można znaleźć w... Biblii
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Następne cięcie stóp procentowych najwcześniej we wrześniu?
Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem