Aktualizacja: 22.03.2025 23:48 Publikacja: 06.02.2025 14:08
Polscy rolnicy protestują przeciwko polityce Unii Europejskiej, w tym umowie Mercosur, w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej w Warszawie
Foto: Bloomberg
W ostatnich tygodniach w debacie publicznej dużo miejsca poświęcone było umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosuru [strefa wolnego handlu i unia celna Ameryki Południowej łącząca Argentynę, Brazylię, Boliwię, Paragwaj i Urugwaj, z którą stowarzyszone są Chile, Ekwador, Peru, Kolumbia, Gujana i Surinam – red.]. Przez jednych umowa jest przedstawiana jako szansa dla unijnego przemysłu, drudzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na unijne rolnictwo i zdrowie konsumentów. Celem poniższego tekstu jest krótkie wyjaśnienie, o co chodzi ze wspomnianą umową i czy obawy z nią związane są rzeczywiście uzasadnione.
Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się symbolem nowoczesnej, zeroemisyjnej mobilności. Ale czy rzeczywiście mogą sprostać ekologicznym i finansowym oczekiwaniom samorządów lokalnych?
Nadszedł punkt zwrotny dla unijnej konkurencyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwa. Czas na działanie - pisze unijny komisarz ds. energii i mieszkalnictwa.
By skorzystać z unijnych pożyczek na zakup uzbrojenia, powinniśmy szybko składać odpowiednie wnioski. W tym wypadku czas to pieniądz. Tańszy pieniądz.
Według danych Eurostatu, rumuński PKB na głowę mieszkańca nieco przekroczył w roku 2023 poziom Węgier oraz Polski.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spodziewamy się dużego zainteresowania ubezpieczeniami upraw rolnych, zwłaszcza, że poprzedni rok był „bogaty” w różnego rodzaju zdarzenia katastroficzne takie jak przymrozki, grad czy nawalne deszcze, a do tego powódź. Zachęcamy rolników, żeby się ubezpieczali, bo w ten sposób chronią efekty swojej pracy – mówi Daniel Zahorenko, prezes Agro Ubezpieczeń - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Gdyby prawdą było to, co przekazują nam w ostatnich dniach dwie największe w Polsce partie, wybieramy między tymi, którzy chcą oddać połowę terytorium kraju Rosji, a tymi, którzy zamierzają otworzyć przed Rosją wschodnią granicę. Ani jedno, ani drugie nie jest jednak prawdą.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
Była pływaczka Kirsty Coventry stanie na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale dopiero czas pokaże, czy wybije się na niezależność i ucieknie z cienia poprzednika.
Agencja Moody’s poinformowała o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu Polski. Ocena znajduje się na poziomie A2 dla długoterminowego długu i ma stabilną perspektywę.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
- Niemieckie głębokie państwo usiłuje wykorzystać struktury unijne do wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i całej niemieckiej gospodarki kosztem innych państw członkowskich. Gen. Polko tego nie widzi? - powiedział europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na krytykę ze strony gen. Romana Polki w związku z głosowaniem nad rezolucją ws. białej księgi dotyczącej obronności.
Rozpoczęcie astronomicznej wiosny nieodłącznie kojarzy się ze zmianą czasu na letni. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Czy to już w ten weekend?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas