Wobec gwałtownego i trudnego do przewidzenia biegu zdarzeń znaczenia nabiera zwinność i zaufanie. Pierwsze zapewnia High Speed Management, a drugie dojrzała demokracja rynkowa, która dopuszcza wielość form i rodzajów adaptacji. Nie ma tu miejsca dla tyranów.
W ostatnich kilkunastu latach weszliśmy w epokę niepewności określanej mianem „uogólnionej” lub „radykalnej”. Oznacza to, że w wielu obszarach kalkulacja ryzyka i prognozowanie scenariuszowe zawodzą. Źródłami tak rozumianej niepewności były i pozostają: pandemia, wojny, kataklizmy pogodowe, radykalne i nieoczekiwane zmiany polityczne w ważnych krajach (np. Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, Francji), rewolucja AI i inne zmiany technologiczne o fundamentalnych i trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
W ekosystemie uogólnionej niepewności naczelnym imperatywem jest elastyczność i adaptacja do szybko zmieniających się i nieprzewidywalnych sytuacji, czyli zwinność. Zaś jedyną rozsądną strategią jest budowa i wzmacnianie takich zdolności na każdym poziomie – od zespołu pracowniczego po wymiar globalny.
Czytaj więcej
PiS lubi mówić o sobie jako sile państwowej i patriotycznej. Jednak fatalna kondycja partii Jarosława Kaczyńskiego w dobie powodzi pokazuje, że PiS musi totalnie upaść, a jego zaplecze wszystko stracić, jeśli propaństwowa prawica ma się w Polsce odrodzić. Z taką opozycją premier Donald Tusk może bez przeszkód budować swój wizerunek lidera na trudne czasy.
Na przeszkodzie temu z reguły stoją tradycyjne strategie w trakcie realizacji, z ich potężną siłą inercji. Wielkie długofalowe programy budowania konkretnych przewag na określonych rynkach trwają długo i drogo kosztują, a po zakończeniu mogą okazać się w części lub całości chybione, jak np. przeskalowane zdolności produkcyjne aut elektrycznych w Chinach. W miarę narastania niepewności adaptacja powinna być coraz szybsza, bo opóźnienia stają się coraz groźniejsze i coraz bardziej kosztowne. Potrzebna jest „rewolucja zwinnych”. Widać to wyraźnie, obserwując inwestycje i deinwestycje Warrena Buffetta w spółki technologiczne.