Andrzej K Koźmiński

Andrzej K Koźmiński

Prof. dr hab. Andrzej K. Koźmiński: Gry technologiczne

Wojna między demokracjami a autokracjami zapewne rozstrzygnie się na płaszczyźnie technologii. Obie strony zdają sobie z tego sprawę. Ale czas na samoograniczenie i powstrzymywanie rozwoju AI minął.

Andrzej K. Koźmiński: Koniec strategii

Nie ma dobrej strategii walki z żywiołami takimi jak powódź czy pandemia.

Andrzej K. Koźmiński: Świat dzielony na nowo

Jeżeli scenariusz stopniowego wycofywania się USA z Europy będzie się realizował, to wówczas my, Europejczycy, staniemy oko w oko z nieuniknioną agresją rosyjską.

Andrzej K. Koźmiński: Doradztwo w czasach niepewności

Doradcy dostarczają wiedzy głównym decydentom. Tę wiedzę trzeba potwierdzić w działaniu, uzasadnić, a potem stopniowo rozpowszechniać, przekonująco demaskując kłamstwa populistów.

Prof. Andrzej K. Koźmiński: Parada zwycięstwa

Obie strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie mogą go ani wygrać, ani przegrać, zatem nieuniknione jest jego zamrożenie. Określi ono na długie lata militarną, gospodarczą i polityczną sytuację na wschodniej flance UE i NATO.

Andrzej K. Koźmiński: Bunt mas

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w wielu ważnych krajach UE zapowiada się sukces ugrupowań populistycznych. Warto spojrzeć na to zjawisko w kontekście toczącej się hybrydowej wojny Zachodu z Rosją.

Andrzej K. Koźmiński: Globalizacja wojny

Po upadku Związku Radzieckiego nastąpiła epoka globalizacji i Pax Americana. Większości świata przyniosła ona postęp cywilizacyjny i szczególnie cenną przewidywalność przyszłych wydarzeń.

Andrzej K. Koźmiński: Na czym polega gospodarka wojenna

Fundamentalnego znaczenia nabiera pytanie o zdolność Europy do wprowadzenia na poziomie NATO elementów gospodarki wojennej, np. w postaci centralnego planowania produkcji uzbrojenia czy normalizacji jego typów.

Pożegnanie z mądrością

Mądrość to zdolność do właściwego wykorzystania istniejącej wiedzy w poprzek opłotków między dyscyplinami naukowymi. Odkąd kariery naukowe robi się w silosach wąskich specjalizacji, uczeni nie potrafią identyfikować szaleństwa w życiu społecznym, a przede wszystkim w wielkiej i największej polityce.

Andrzej K. Koźmiński: Rewolucja w uczelniach

Elitarne uczelnie świata są wspólnym dobrem całej ludzkości i jako takie muszą przetrwać.