Michał Stajniak: Recesja w USA, Fed może zwolnić z podwyżkami

Fed osiągnął schłodzenie gospodarki USA, które zepchnie inflację w dół. Wygląda to dobrze na papierze, ale w realiach może okazać się fatalne.

Publikacja: 03.08.2022 03:00

Michał Stajniak: Recesja w USA, Fed może zwolnić z podwyżkami

Foto: Bloomberg

Zgodnie z przewidywaniami Fed zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 75 pkt baz. Oczywiście można spekulować, czy bank posunąłby się do takiego ruchu, wiedząc wcześniej, że gospodarka USA wpadła w techniczną recesję.

Władze krajowe od dawna zaprzeczały, że gospodarka znajduje się w recesji, a Rezerwa Federalna kontynuowała swoją retorykę. Z drugiej strony Jerome Powell, szef Fedu, nie wydawał się bardzo zatroskany tym, że gospodarka może mieć chwilowe problemy. Można wręcz stwierdzić, że Fed osiągnął pewien cel – schłodził gospodarkę. Można jednak zadać sobie pytanie, czy zrobił to w odpowiednim momencie. Jak będzie się przedstawiała sytuacja w porównaniu z tym, co dzieje się w strefie euro. Nie tylko w kontekście zmian polityki monetarnej, ale również stanu gospodarki.

Chociaż Fed nie wykluczył kolejnej mocnej podwyżki rzędu 75 pkt baz. we wrześniu, to już teraz wiadomo, że szanse na taki ruch są raczej ograniczone. Rynek wycenia jedynie na 22 proc. prawdopodobieństwo większej podwyżki i wskazuje na niemal pewne 50 pkt baz. Właśnie dlatego obserwujemy obecnie rajd na giełdzie, ożywienie na rynku złota, a nawet kryptowalut. Fed osiągnął recesję, czyli schłodzenie gospodarki, która zepchnie inflację w dół. Wszystko to wygląda bardzo dobrze na papierze, ale w realiach może okazać się fatalną sytuacją.

Poprzez podwyżki stóp procentowych Fed chce doprowadzić do spowolnienia popytu. Aby tak się stało, teoretycznie musi dojść do zwiększenia bezrobocia. Powoli obserwujemy wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, ale rynek pracy reaguje bardzo powoli na zmiany w gospodarce.

Trzeba jednak przyznać, że w dużej mierze inflacja to efekt napiętej sytuacji w łańcuchu dostaw, która związana jest przede wszystkim z pandemią. Stymulacja monetarna i fiskalna doprowadziła do chwilowego nadmiernego popytu, wzrostu gospodarczego, a podaż nie była w stanie na te siły przyjść z odpowiednią odpowiedzią.

Teraz, kiedy mamy wysokie ceny i ludzie zaczną tracić pracę, a firmy nie będą dokonywać inwestycji w celu zwiększenia podaży i obniżenia cen, mamy jasną drogę do faktycznej i realnej recesji, takiej, której Fed najprawdopodobniej nie chce.

Chociaż europejskie gospodarki pozostały w tyle za amerykańską, to może się okazać, że recesja wcale u nas nie wystąpi. Oczywiście istnieje potężne ryzyko dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, ale jeśli na tym polu Europa sobie poradzi, powinniśmy raczej spać spokojnie.

Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej zmniejszy liczbę podwyżek, co w ostatecznym rozrachunku wcale nie musi być takie złe. Kluczowe są dalsze inwestycje i dalsze niwelowanie problemów w łańcuchu dostaw, które w największym stopniu odpowiadają za obecne kłopoty.

Wobec takiej sytuacji nie powinniśmy się zdziwić, że w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy to właśnie euro i tutejsze aktywa będą brylować wobec amerykańskich.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację