Reklama
Rozwiń

Klimat dla ambitnych

Polska jako organizator szczytu klimatycznego w Katowicach w grudniu tego roku staje przed nie lada wyzwaniem.

Publikacja: 17.06.2018 21:00

Klimat dla ambitnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak dziś piszemy, z analizy koalicji międzynarodowych organizacji pozarządowych CAN Europe wynika, że pod względem wdrażania celów klimatycznych ONZ jesteśmy najmniej ambitnym krajem w UE. Nie dość, że cały czas w przeliczeniu na jednego mieszkańca emitujemy dużo gazów cieplarnianych, to jeszcze zbyt wolno rozwijamy odnawialne źródła energii (OZE) – czyli wiatraki i elektrownie słoneczne.

Ze źródłami odnawialnymi możemy mieć duży problem, bo – co ujawniamy na stronach ekonomicznych – Komisja Europejska wyznacza nowy, trudniejszy do osiągnięcia cel związany z tzw. zieloną energią. W 2030 r. nie 27, lecz 32 proc. energii zużywanej w Unii ma pochodzić z OZE. Polska może nie zdążyć do 2020 r. osiągnąć obecnie obowiązującego unijnego celu – 15 proc. energii ma pochodzić z ekoelektrowni. W ciągu dekady nasz kraj ten udział będzie musiał podnieść do 20 proc. To oznacza, że strategia energetyczna Polski na najbliższe dekady musi uwzględniać więcej energii z wiatru i słońca. Nadal nie wiadomo, co oprócz OZE i dominującego w obecnej sytuacji węgla będzie wchodziło w tzw. miks energetyczny – czyli mieszankę źródeł, z których wytwarzana jest energia. Czy będziemy mieli atom, na ile rozwiną się elektrownie gazowe, co z biogazowniami, które mogą powstawać na wsi, a także do jakich rozmiarów rozwijana będzie energetyka prosumencka – czyli tworzona przez właściciela domu jednorodzinnego, który np. na dachu zamontuje panele wytwarzające energię elektryczną ze słońca?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona