„Mały Kazio” poprawi zakaz handlu

W ubiegłym roku, przy okazji niechlujnego projektu zmian w Kodeksie wyborczym, przewodniczący PKW ocenił jakość tych przepisów, posługując się porównaniem do „małego Kazia” – któremu brak wiedzy na temat legislacji i skutków proponowanych zmian. Dziś Kazio odkrywa, że nie jest mu obce nie tylko prawo wyborcze – berbeć jest też ekspertem od handlu i zapowiada, że zadba o właściwą nowelizację przepisów ograniczających sprzedaż w niedziele.

Publikacja: 16.10.2018 21:00

„Mały Kazio” poprawi zakaz handlu

Foto: 123RF

Kazio objawił się jako wybitny legislator już w 2016 r., kiedy to do Sejmu trafił projekt ustawy „o ograniczeniu handlu w niedziele". Inicjatywa „Solidarności", pod którą zebrano wymaganą liczbę podpisów, wreszcie trafiła na podatny grunt – oto znalazła się taka większość, która zakończy gehennę pracowników handlu!

Dzieciak nie próżnował i zaprojektował przepisy tak, aby zakaz handlu był respektowany przez wszystkich – niepokorny przedsiębiorca za sprzedaż w niedzielę mógł trafić za kratki lub zapłacić sowitą grzywnę. Kto nie rozumiał zawiłych przepisów projektu (i nie wiedział, czy może handlować, czy nie), ten sam sobie szkodził! Profilaktycznie nauczy się takiego delikwenta właściwej wykładni we Wronkach lub w Sztumie!

Mijały miesiące, prace nad projektem nie posuwały się do przodu, aż tu nagle okazało się, że Kazio został posłem większości parlamentarnej. Nie wiem, na ile zgodne ze statutem PiS i Konstytucją jest posłowanie przez dziecko, ale fakt jest faktem – huncwot wziął się za poprawianie projektu. Początkowo działał zgodnie ze zasadami sztuki prawodawczej: dyskutował nad poprawkami, konsultował się z legislatorami, pozwalał wypowiedzieć się wszystkim zainteresowanym. Szkoda tylko, że w pewnym momencie dziecięca niecierpliwość wzięła górę – Kazio, ustami poseł Beaty Mazurek (przewodniczącej komisji), uznał że dalszej dyskusji nie będzie, a poprawki uchwalimy jedna za drugą. Po co dyskutować, skoro wszystko jest jasne, a posłowie dostali treść zmian na piśmie?! W międzyczasie rząd przyznał, że nie da się jednoznacznie ocenić skutków wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, ale Kazia w parlamencie niewiele to interesowało. Z początkiem bieżącego roku projekt stał się obowiązującym prawem.

I tak od marca 2018 r. marzenie Kazia stało się rzeczywistością. W niedziele markety świeciły pustkami, a setki tysięcy rodzin mogły wreszcie pójść na spacer, na pizzę czy do kina (Kazio łaskawie pozwolił na pracę w usługach i w gastronomii). Okazało się jednak, że dzieło życia berbecia nie działa tak, jak sobie zamarzył – ludzie zaczęli chodzić po chipsy i batony na pocztę, małym sklepikarzom pomagała rodzina, a stacje benzynowe przeżywały oblężenie. Wszyscy dookoła zgodnie twierdzili, że nie rozumieją przepisów ustawy! Obserwatorzy zdali sobie też sprawę, że Kazio – ten proponujący ustawę, jak i ten głosujący za projektem – nie posiadł odpowiedniej wiedzy na temat legislacji i skutków wprowadzanych zmian w prawie. Nic w tym dziwnego: uparciuch nie chciał słuchać mądrzejszych od siebie, którzy wiedzieli, jak to się skończy (być może to pokłosie zamiłowania do „Zosi samosi"), i proponowali alternatywne rozwiązania. Niejasnych przepisów nie mogła nawet wyjaśnić Państwowa Inspekcja Pracy, która w porozumieniu z resortem pracy stworzyła „interpretację" ustawy. Nawet nasz bohater miał świadomość, że taki dokument nie ma charakteru wiążącego, a w wielu miejscach przeczy on jednoznacznemu brzmieniu przepisów, które zaprojektował dzieciak.

Tego już za wiele – zezłościł się Kazio! Nie ma kar więzienia, a grzywny nikogo nie odstraszają. Ba, sądy stają po stronie przedsiębiorców! Nie w smak to było Kaziowi... Chłopak tupnął nóżką i przywołał do porządku najwyższe czynniki państwowe, z ministerstwem pracy na czele. Wszakże tysiące związkowców, których reprezentuje, to elektorat, którego nie wolno zlekceważyć.

Dzieciak zrobił ankietę wśród członków swojego związku i zaproponował zmianę przepisów. Od teraz doba ma trwać 31 godzin – od 22:00 w sobotę do 5:00 w poniedziałek (pierwsze lekcje przyrody czekają Kazia dopiero za kilka lat), a te wstrętne „placówki pocztowe", które gromadzą tylu klientów w niedziele, mają już więcej nie handlować. Co więcej, dzieciak proponuje zamknąć wszystkie sieci franczyzowe, bo nie realizują one „woli ustawodawcy". W całym przedsięwzięciu pomoże młodemu resort pracy, który zaprojektuje przepisy, ale ominie ścieżkę rządową i poprosi zaprzyjaźnionych posłów o wniesienie projektu ustawy – po co konsultować coś, co jest oczywiste?! Kazio dopnie swego.

Za kilka miesięcy znowu będziemy mieli nowelizację przepisów. Historia pokazuje, że złe ustawodawstwo – wprowadzane bez większej refleksji, bez konsultacji i wbrew opiniom legislatorów – nigdy nie będzie działać poprawnie. Tak wygląda morał tej bajki: za jakiś czas Kazio znów będzie proponował kolejne zmiany, potem kolejne i kolejne, aż przywykniemy, że takie stanowienie prawa jest normą.

Patryk Wachowiec jest analitykiem prawnym Forum Obywatelskiego Rozwoju i prezesem Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Ludzie potrafią liczyć. Władza prosi się o kłopoty