Patryk Wachowiec

Patryk Wachowiec: Uchwała SN ws. kredytów frankowych: konieczne pytanie do Luksemburga

Niezależnie od kierunku rozstrzygnięcia dotyczącego kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, w tym przede wszystkim we franku szwajcarskim, zarówno banki, jak i kredytobiorcy powinni mieć jasność czy pełny skład Izby Cywilnej stanowi „sąd” w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. Od tego zależy skuteczność podjętego rozstrzygnięcia i bezpieczeństwo obrotu prawnego.

Zakaz handlu w niedziele: łatanie niełatalnego

PiS deklaruje się jako antyelitarne i przeciwne grupom interesu. Ma ono jednak osobliwy sentyment do jednego z największych lobbystów działających na naszym rynku, jakim jest NSZZ „Solidarność".

„Mały Kazio” poprawi zakaz handlu

W ubiegłym roku, przy okazji niechlujnego projektu zmian w Kodeksie wyborczym, przewodniczący PKW ocenił jakość tych przepisów, posługując się porównaniem do „małego Kazia” – któremu brak wiedzy na temat legislacji i skutków proponowanych zmian. Dziś Kazio odkrywa, że nie jest mu obce nie tylko prawo wyborcze – berbeć jest też ekspertem od handlu i zapowiada, że zadba o właściwą nowelizację przepisów ograniczających sprzedaż w niedziele.

Handel w niedziele: w Europie myśli się inaczej

Od pewnego czasu władza lubuje się w porównaniach z zagranicą. Rządzący próbują wykazać, że zmiany w polskim prawie nie tylko nie są szkodliwe, a wręcz zbliżają nas do zachodnich standardów. Zestawienia te są jednak albo celowo zniekształcane, albo niezgodne z panującymi trendami. Jednym z takich przykładów jest zakaz handlu w niedziele.