Jednym z takich zadań jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom mistrzostw, czemu ma służyć między innymi obecnie powstający system ratownictwa oparty na jednym ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Wzorem innych państw europejskich i na podstawie odpowiednich dyrektyw europejskich numer 112 działa w Polsce zarówno w odniesieniu do połączeń stacjonarnych, jak i komórkowych. Z założenia 112 miał być numerem alarmowym dla wszystkich służb ratowniczych. Jednak obecnie wybierając 112, możemy się połączyć jedynie z dyspozytorem policji, czasem straży pożarnej. I choć chcielibyśmy, aby działanie numeru 112 przynosiło efekt taki jak np. we Francji, kiedy to w tragicznych okolicznościach w lipcu bieżącego roku przyszło francuskim ratownikom ratować życie polskich pielgrzymów, na taki system przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Minister spraw wewnętrznych i administracji wyznaczył ostateczny termin wdrożenia całego systemu na rok 2010. I choć jego budowa nie jest tak skomplikowana jak organizacja Euro 2012, system ten nie wymaga przecież budowy stadionów, dróg dojazdowych i hoteli, to jednak wydaje się napotykać równie ogromne przeszkody natury prawnej i pozaprawnej.
W obecnym kształcie przepisy prawa telekomunikacyjnego i ustawy o ratownictwie medycznym (dalej: przepisy) nie gwarantują realizacji obowiązków związanych z numerem 112 przewidzianych w dyrektywie 2002/22/WE (dyrektywa o usłudze powszechnej). Komisja Europejska dwukrotnie zwracała Polsce uwagę na nieprawidłową implementację tej dyrektywy, a 28 listopada 2007 r. podjęła decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W związku z powyższym ustępująca Rada Ministrów przygotowała projekt nowelizacji przepisów, który w niedługim czasie, w obecnym lub zmienionym przez nowy rząd kształcie, musi zostać przesłany pod obrady nowego parlamentu.
Projekt nowelizacji zakłada stworzenie systemu ratownictwa działającego w oparciu o 16 wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) działających w urzędach wojewódzkich. Dyspozytorzy CPR będą przyjmować zgłoszenia alarmowe z numeru 112 i następnie przekierowywać je do odpowiednich jednostek policji, Państwowej Straży Pożarnej lub pogotowia ratunkowego. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż każde zgłoszenie alarmowe będzie umożliwiać dyspozytorowi jednoczesne uzyskanie z platformy lokalizacyjno-informacyjnej i centralnej bazy danych dot. numerów przeniesionych (dalej: platforma) zarządzanej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) danych o lokalizacji telefonu, z którego dokonano zgłoszenia alarmowego.