Mulliez wyprzedził Bernarda Arnault, kontrolującego koncern LVMH i Carrefoura, oraz Liliane Bettencourt, największą akcjonariuszkę L’Oreala. Mulliez trzyma się mocno także dlatego, że utrzymuje Auchan i rodzinne spółki poza giełdą, przydzielając akcje tylko pracownikom.
Urodził się 78 lat temu w Roubaix, w rodzinie przedsiębiorców. Jego rodzice rozwijali działającą od 1903 r. firmę odzieżową Phildar. Gerard zdobył gruntowne wykształcenie, studiował w Dunkierce i na angielskim Mayfield College.
W 1954 r. zaczął pracować w rodzinnej firmie, dwa lata później został szefem produkcji. Pod koniec lat 50. wyjechał do USA, by podpatrywać nowe wzory i trendy. Przeznaczeniem był jednak handel detaliczny. Po powrocie do Francji w 1961 r. Gerard Mulliez ruszył z pierwszym sklepem. Zdecydował się na nazwę Auchan, żeby firma pojawiała się pierwsza w katalogach.
Początki były bardzo trudne, wyniki były znacznie gorsze od oczekiwanych. Wtedy, wzorem Edouarda Leclerca, postanawia znacząco obniżyć ceny – dzięki sprzedaniu znacznie większej ilości towarów nawet przy niższej marży może wyjść na swoje. Ten pomysł pozostanie podstawą jego biznesu, dlatego później często był oskarżany o sprzedaż po cenach dumpingowych, ale zasad nie zmienił. Wprowadził samoobsługę, co pozwoliło na zmniejszenie liczby obsługi i, co za tym idzie, kosztów. W 1967 r. otworzył pierwszy hipermarket, dwa lata później centrum handlowe. Skupił się na podboju Francji. Od 1981 r. ruszył za granicę, najpierw do Hiszpanii, później do Portugalii, Chin czy Polski.
Z powodu niechęci do banków i wszelkich funduszy inwestycyjnych udziały w grupie przeniósł do rodzinnej fundacji Mulliez. Jego zdaniem ludzie znacznie lepiej pracują, gdy są choć w części właścicielami firmy. Dlatego już w 1977 r. rozpoczyna nowatorski program przydzielania akcji pracowniczych, trwający do dziś. Auchan szybko się rozwija. Obecnie działa w 12 krajach, zatrudnia ponad 180 tys. osób z obrotami niemal 40 mld euro. Rodzina kontroluje jeszcze m.in. sieć sklepów sportowych Decathlon, budowlanych Leroy Merlin czy odzieżowych Pimkie oraz bank Accord.