Reklama
Rozwiń

Jacek Rostowski wyróżniony przez ekonomistów i inwestorów

Jacek Rostowski został wybrany na najlepszego ministra finansów w Europie Środkowej i Wschodniej

Publikacja: 05.10.2009 03:56

Jacek Rostowski wyróżniony przez ekonomistów i inwestorów

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Doceniono też nadzorowaną przez wiceministra finansów Dominika Radziwiłła emisję obligacji dziesięcioletnich w dolarach.

Nagrody przyznawane są przez przedstawicieli rynku finansowego, analityków, bankierów i inwestorów. Wyniki publikowane są przez pismo „Emerging Markets” (wydawca: Euromoney) ukazujące się co roku podczas konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.W przypadku nagrody dla ministra finansów liczy się wybranie najlepszych instrumentów w odpowiednim czasie. Kryteria wyboru transakcji finansowej to wielkość, jakość oraz odbiór przez rynki.

Nagrodę dla najlepszego szefa banku centralnego w Europie otrzymał Turek Durmus Yilmaz. W Azji wyróżnienia otrzymali minister finansów Chin Xie Xuren oraz szef banku centralnego Indii Duvvuri Subbarao.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia Jackowi Rostowskiemu odbędzie się w Stambule, w przeddzień rozpoczęcia szczytu światowych finansów – dorocznej konferencji MFW i BŚ, na który przyjechali prezesi banków centralnych i ministrowie finansów z ponad 180 krajów świata.

Jurorzy oceniający politykę Rostowskiego podkreślali, że objął on resort jesienią 2007 r., czyli w momencie, kiedy zaczynał się kryzys finansowy. – Polska miała w tym kryzysie wiele szczęścia – uważa Michael Danske z Commerzbanku. Jego zdaniem przed gospodarczą zapaścią uchroniło nas to, że nasz PKB nie był uzależniony od cen surowców, Polska nie była ponad miarę zadłużona, nie mówiąc o tym, że ma spory własny rynek wewnętrzny. – To dlatego kryzys nie uderzył w Polskę z całą siłą – uważa Danske.

– Rozsądna była decyzja o nieuruchomieniu własnego pakietu stabilizacyjnego – wtórował mu Indermit Gill, główny ekonomista Banku Światowego. – Kiedy prawidłowo zadziałały drobne regulacje, warto się było zorientować, jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały pakty stabilizacyjne z innych krajów. Ta cierpliwość się opłaciła – podkreśla.

Jurorzy wskazują jednak, że prywatyzacja w Polsce nadal napotyka wielkie opory, a całą strategię pozyskiwania dochodów z prywatyzacji oceniają jako zbyt ambitną. – Niepokoi nas też wysoki deficyt finansów publicznych. Ale wiadomo, jak można go zmniejszyć – dodaje Gill.

[i] —Danuta Walewska ze Stambułu[/i]

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy