Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, w szczególności przedsiębiorców i samorządowców, ale także przeciętnego Kowalskiego, że pomoc pochodząca z unijnej polityki spójności to nie tylko bezzwrotne dotacje o jednorazowym charakterze, ale także pozadotacyjne formy wsparcia, w szczególności tzw. instrumenty inżynierii finansowej, które mają wielokrotny, odnawialny charakter. Należą do nich m.in.: preferencyjne pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców oferowane w ramach tzw. klasycznej inżynierii finansowej, jak i inicjatywy Jeremie, pożyczki na inwestycje miejskie oferowane w inicjatywie Jessika, po które mogą sięgnąć zarówno firmy, samorządy, jak i uczelnie czy organizacje pozarządowe, a także dokapitalizowanie tzw. pośredników finansowych (np. funduszy pożyczkowych, poręczeniowych) oraz pomoc kapitałowa np. w postaci objęcia udziałów w startujących dopiero na rynku nowych, dobrze rokujących przedsiębiorstwach.

Tematykę cyklu wybraliśmy nieprzypadkowo. Wraz z upływem bieżącego okresu unijnego budżetowania pula bezzwrotnych dotacji tak dla firm, jak i samorządów coraz szybciej się wyczerpuje, o czym doskonale wiedzą przedsiębiorcy aktywnie poszukujący środków na swe inwestycje. W większości programów operacyjnych, tak krajowych, jak i regionalnych, najpopularniejsze dotacje inwestycyjne już się skończyły (pozostały jedynie granty na promocję eksportu, informatyzację, doradztwo czy szkolenia). Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy i samorządy nie mogą nadal otrzymać unijnej pomocy na projekty inwestycyjne. Wciąż mają na to szansę choć ma ona już inny, zwrotny, ale wciąż atrakcyjny, bo preferencyjny charakter. Nie da się ukryć, że jest to pomoc drugiego wyboru, gdyż każdy przedsiębiorca czy samorządowiec woli otrzymać bezzwrotny transfer pieniędzy. Niemniej jednak wraz z wyczerpaniem się puli grantów inwestycyjnych warto zainteresować się wsparciem zwrotnym. To konkurencyjna alternatywa do standardowych komercyjnych metod finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. W naszym publikacjach wskażemy co to za pomoc, kto, gdzie i jak może po nią sięgnąć.

Teksty, w których opiszemy pozadotacyjne formy wsparcia będą ukazywać się aż w trzech tytułach prasowych wydawanych przez spółkę Presspublica. Będą one publikowane w  „Rzeczpospolitej" w części ekonomicznej dziennika oraz w tygodnikach „Uważam Rze"  i „Przekrój". W „Rzeczpospolitej" na ten cel zarezerwowaliśmy aż 50 stron, w tym 34 na łamach „Ekonomii i rynku" (części ekonomicznej dziennika). Pierwszy z tekstów ukazał się 20 kwietnia 2012 r., kolejne będą publikowane w każdy piątek, aż do grudnia 2012 r. W grudniu podsumujemy cykl w zbiorczej szesnastostronicowej publikacji, w której zamieścimy najpopularniejsze teksty (najchętniej czytane w Internecie). Na łamach „Rzeczpospolitej" przybliżymy Czytelnikom większość oferowanych aktualnie pozadotacyjnych form finansowego wsparcia. W szczególności pożyczki i poręczenia, inicjatywy Jeremie i Jessica oraz dokapitalizowanie tzw. pośredników finansowych. Będą one opisane w kontekście poszczególnych programów operacyjnych: regionalnych jak i krajowych: „Innowacyjna gospodarka", „Kapitał ludzki" i „Rozwój Polski Wschodniej".

Teksty o innych niż dotacje formach unijnej pomocy ukażą się też w tygodnikach „Uważam Rze" i „Przekrój". W tym pierwszy będzie to dziewięć dwustronicowych artykułów, a w drugim osiem o tej samej objętości. Teksty w „Uważam Rze" ukazują się w każdym pierwszym wydaniu tygodnika w danym miesiącu, począwszy od maja. W „Przekroju" artykuły są publikowane w każdy trzeci poniedziałek miesiąca począwszy od kwietnia.

Wszystkich tych, którzy chcą realizować inwestycje, a brakuje im kapitału zachęcamy do lektury przypominając, że fundusze unijne to nie tylko dotacje. To także m.in. preferencyjne kredyty i poręczenia. Są one wciąż dostępne. Tych, którzy chcą z nich skorzystać zachęcamy do sięgnięcia po „Rzeczpospolitą", „Uważam Rze" i „Przekrój". Warto też odwiedzić strony takie jak np.: www.funduszeeuropejskie.gov.pl, www.funduszeeuropejskie.gov.pl\punkty, http://www.jeremie.com.pl, czy www.mrr.gov.pl