Fundacja została utworzona na część Lesława A. Pagi, współtwórcy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych. Jednym z fundatorów i prezesem instytucji jest Ewa Paga, wdowa po zmarłym 2003 r. pierwszym szefie giełdowego nadzoru.
Celem działalności fundacji jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez promocję dobrych praktyk w biznesie oraz wspieranie zdolnych studentów i absolwentów zajmujących się problematyką gospodarczą. Fundacja skupia grupę wybitnych polskich menedżerów i przedsiębiorców, a także ludzi kultury, mediów i nauki, którzy swoim sukcesem, wiedzą i doświadczeniem dzielą się z młodymi ludźmi. W ramach fundacji działa m.in. akademia liderów rynku kapitałowego, której celem jest stworzenie trwałej społeczności i instytucji edukacyjnej, kształtującej przyszłe elity świata finansów w Polsce. – Fundacja to platforma wymiany doświadczeń i wiedzy. To także miejsce spotkań ludzi z ogromną pasją. Inwestujemy w młodych liderów, ponieważ to od ich dobrej edukacji, determinacji i konsekwencji zależy dobra przyszłość nas wszystkich – mówi Ewa Paga, prezes fundacji.
Fundacja działa od 10 lat. Wczoraj odbyła się uroczysta gala z tej okazji, podczas której została wręczona nagroda im. Lesława A. Pagi. Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, ideą nagrody jest pokazanie roli, jaką odgrywają w polskiej gospodarce wizjonerzy biznesu – ludzie dynamiczni, niekonwencjonalni i skuteczni w swej pracy. Nagroda jest przyznawana raz w roku przedsiębiorcom oraz działaczom gospodarczym i publicznym. Szczególny akcent przy ocenie kandydatów do nagrody jest położony na działalność zgodną z najwyższymi standardami etycznymi i zawodowymi. Przyznana była ona już po raz dziewiąty. W tym roku trafiła ona w ręce prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymywali Krzysztof Lis, Leszek Czarnecki, Leszek Balcerowicz, Igor Chalupec, Józef Wancer, Janusz Lewandowski, Grzegorz Domański, Zygmunt Solorz-Żak.
Lesław A. Paga od początku swojej działalności publicznej pracował na rzecz budowy wolnej Polski w oparciu o najwyższe standardy etyczne i profesjonalne. Był specjalistą w dziedzinie makroekonomii, przekształceń własnościowych i rynku kapitałowego. Był również współtwórcą ustawy o obrocie papierami wartościowymi, ustawy o obligacjach i innych aktów prawnych dotyczących obrotu papierami wartościowymi.
Specjalizował się również w problematyce zarządzania przedsiębiorstwami, restrukturyzacji i strategii. Kierował projektami dotyczącymi strategicznej oceny firm, zarządzania poprzez wartość, relacji inwestorskich oraz dochodzeń w sprawach nadużyć gospodarczych.