JAROSŁAW DAC
Między organami Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja dotycząca zmian na rynku audytorskim. Można z niej wyłowić motyw przewodni rozważanych zmian – poprawa jakości badania sprawozdań finansowych i dekoncentracja rynku.
Choć w grę wchodzi wiele rozwiązań, na pierwszy plan wysuwają się obowiązkowa rotacja firm audytorskich i drastyczne ograniczenie możliwości świadczenia innych usług dla badanych jednostek. Wydaje się, że największymi zwolennikami tych rozwiązań są regulatorzy rynków finansowych. Poprzednia dyrektywa Komisji Europejskiej dotycząca badania sprawozdań finansowych została uchwalona w maju 2006 i przez wiele lat trwała jej implementacja w poszczególnych krajach.
W 2010 r., ledwie rok po wdrożeniu tej dyrektywy w Polsce, KE rozpoczęła konsultacje europejskie mające na celu zmianę regulacji dotyczących badania sprawozdań finansowych. Opublikowano tak zwaną zieloną księgę i postawiono tam szereg pytań dotyczących roli firm audytorskich i regulacji ich dotyczących. Otrzymano blisko 700 odpowiedzi z całej Europy. Z wyników opublikowanych przez KE wynika, że 83 proc. respondentów nie popierało obowiązkowej rotacji firm audytorskich a 85 proc. odpowiedzi odrzucało zakaz świadczenia innych usług. Biorąc pod uwagę aktualny stan dyskusji między organami Unii, wyniki konsultacji zostały zignorowane.