Poprawa warunków w połączeniu ze stopniowym wzrostem poziomu stóp procentowych ma znaczenie dla strategii inwestycyjnych np. ubezpieczycieli. Stopniowy wzrost stóp może być optymalny: poprawia zyski z inwestycji dzięki wyższemu oprocentowaniu reinwestowanego kapitału oraz zmniejsza presję na rezerwy ubezpieczeniowe.
W otoczeniu rosnących stóp firmy ubezpieczeniowe mają wiele możliwości inwestycyjnych. Mogą np. skracać zapadalność portfela obligacji, zwiększać zaangażowanie w aktywa o zmiennej stopie procentowej oraz wprowadzać w życie strategie hedgingowe. Firmy ubezpieczeniowe mające apetyt na aktywa o wyższym spreadzie mogą rozważyć lokowanie kapitału w pożyczkach bankowych. Mogą się również zabezpieczyć przed rosnącymi stopami poprzez transakcje na rynku instrumentów pochodnych (np. payer swapy, skracanie kontraktów terminowych bądź kupno opcji typu payer swaptions). W porównaniu z obligacjami instrumenty pochodne mogą zaoferować inwestorom większą elastyczność i lepszą płynność. Jednakże tradycyjne strategie inwestowania na rynku obligacji nie są w stanie w pełni zagwarantować odpowiednich zwrotów z inwestycji, gdy poprawia się otoczenie makroekonomiczne. Aktywa nastawione na wzrost, takie jak nieruchomości oraz akcje, powinny pozwolić tym firmom wypracować zysk i ochronić się przed stopniowym wzrostem stóp procentowych.
Nieruchomości pozwalają inwestorom zarabiać na poprawiających się warunkach gospodarczych – trendy w tym sektorze są uwarunkowane cyklami makroekonomicznymi. Wyższe zatrudnienie często wspiera popyt na nieruchomości mieszkaniowe i powierzchnie biurowe. Inwestycyjne aktywa nieruchomościowe mogą zaoferować stabilny przepływ gotówki, wzrost wartości kapitału, niższą zmienność w porównaniu z akcjami. W długim okresie nieruchomości stanowią zabezpieczenie przed inflacją, bo wzrost kosztów odtworzeniowych może być rekompensowany wyższym czynszem. Nieruchomości są lepszym zabezpieczeniem przed inflacją, kiedy ich podaż jest ograniczona, co pozwala właścicielom przenosić koszty na wynajmujących.
Także notowane na giełdach akcje są ważnym elementem strategii pomnażania kapitału w momencie poprawy w gospodarce. Silne fundamenty firm i rosnące wyniki finansowe powinny wspierać notowania akcji w gospodarkach rozwiniętych. Pomimo silnych zwyżek w 2013 r. akcje pozostają atrakcyjne w porównaniu z instrumentami dłużnymi.
Poprawiające się warunki makroekonomiczne są szansą dla firm ubezpieczeniowych do poprawy spodziewanych wyników inwestycyjnych dzięki alokacji środków w aktywa napędzane przez wzrost gospodarczy. Firmy powinny rozważyć zwiększenie zaangażowania w nieruchomości i akcje, ponieważ te aktywa mogą dobrze sobie radzić w lepszym otoczeniu gospodarczym.