To znana taktyka. Jeżeli władze nie radzą sobie we własnym kraju, nie potrafią (nie chcą) zwalczyć korupcji; poprawić poziomu życia (poza garstką uprzywilejowanych rodzinnie i znajomościami); podnieść gospodarki na wyższy poziom, to znajdują tematy zastępcze, które mają odwrócić uwagę rządzonych od tego, co rzeczywiście w kraju trzeba zmienić. Czyli od tych, którzy rządzą.

W Polsce tematem zastępczym jest zazwyczaj aborcja albo tzw gender (cokolwiek to jest). W Rosji jest nią zagrożenie z zewnątrz, sytuacja w której kraj jest otoczony przez wrogów i musi z nimi walczyć, zwierać szeregi i iść na wyrzeczenia.

Klęska rosyjskiej polityki na Ukrainie, gdzie skorumpowany prezydent wraz z otoczeniem musieli brać tyłki w troki i uciekać nocą z ojczyzny, wywołała w Moskwie reakcję agresywną. Aneksja Krymu, walki w Donbasie pociągnęły za sobą międzynarodowe sankcje gospodarcze.

A te z kolei udowodniły kilka ważnych rzeczy. Rosyjska branża ropy i gazu nie radzi sobie bez zachodnich technologii, co skutkuje zamrożeniem projektów wydobywczych w Arktyce (dobra zbitka słów...).

Ukraina radzi sobie bez rosyjskiego gazu coraz lepiej i nie zaczęłaby reformować swojej energetyki, gdyby nie postawa Moskwy. A trudna sytuacja na Ukrainie w końcu zmusiła Unię do wspólnej polityki energetycznej. Jej z kolei konsekwencją był opór wobec kolejnego gazociągu Gazpromu (South Stream) i w rezultacie przerwanie budowy przez Rosjan, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii koncernu.

Straty na tym projekcie Gazprom chciał sobie powetować w Turcji, gdzie zamierzał zwiększyć eksport i wybudować kolejny gazociąg. Ale tu znów wmieszał się Kreml, ochładzając stosunki gospodarcze z krajem, który ośmielił się zestrzelić samolot rosyjski w swojej przestrzeni powietrznej.

Czy w tym szaleństwie jest metoda? Pierwsze embargo na żywność z Unii spowodowało obecny kryzys w rosyjskiej gospodarce, choć Kreml przekonuje, że wszystko przez tanią ropę. Nikt nie mówi, że ropa nie miałaby znaczenia, gdyby władzom udało się zmniejszyć uzależnienie budżetu od eksportu surowców. W Rosji wspomina się o tym od dwóch dekad.

Rok będzie więc na minusie, ceny w sklepach idą nieustannie w górę i inflacja jest na dwucyfrowym poziomie; zbankrutowało wielu importerów, padła rekordowa liczba biur podróży; banki trzymają się dzięki pomocy państwa. Teraz mamy embargo drugie; ceny już zaczęły przyśpieszać, tak w sklepach jak i w samolotach, pociągach. Rubel znów traci, spirala się nakręca, a władze przekonuje rodaków, że to wszystko wina zewnętrznych wrogów.

Rosjanie mają cierpliwość tak wielką, jak wielka jest ich ojczyzna. Nie stać ich na takie zrywy jak ukraiński Majdan. Ale gdy w końcu się im ta cierpliwość kończy, to wybuch zmiata wszystko i rujnuje cały kraj. Nowa władza zaczyna od początku z czystą kartą. A gdyby to była stara władza?