Aktualizacja: 06.04.2016 21:00 Publikacja: 06.04.2016 21:00
Piotr Dylak, dyrektor ds. rozwoju handlu zagranicznego w BZ WBK
Foto: materiały prasowe
Decyzja „gdzie" jest najważniejsza. Determinuje nie tylko wybór partnerów takich jak banki i doradcy prawni oraz sposoby adaptacji produktu i jego promocji do wymagań rynków docelowych, ale warunkuje także całościowy sukces. Jak decydować o wyborze rynku ekspansji? Zawsze w oparciu o gruntowną, co najmniej dwuetapową analizę. W pierwszej fazie następuje wstępna selekcja atrakcyjnych rynków. Kluczowy jest tu dostęp do rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji. Wiedzę można pozyskać z wielu źródeł, np. opracowań Ministerstwa Rozwoju, wydziałów promocji handlu i inwestycji przy ambasadach, PAIiIZ, PARP i innych agend rządowych. Warto sięgać i po mniej standardowe narzędzia, np. portal informacyjny SantanderTrade.com skierowany do firm planujących ekspansję zagraniczną. Z narzędzia mogą korzystać przedsiębiorcy zainteresowani importem surowców i towarów, eksportem produktów i usług, ale też inwestycjami bezpośrednimi za granicą. Każda sekcja portalu obejmuje inne funkcje. Sekcja „Markets" („Rynki") to informacje o 185 krajach pod kątem ich atrakcyjności biznesowej, dane makroekonomiczne, demograficzne oraz analizy eksportu i importu. Klienci mogą skorzystać z 25 tys. raportów i 40 baz danych z całego świata, w tym danych Eurostatu, Index Mundi, analiz Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy też opracowań przygotowywanych przez Doing Business i World Trade Organization. W sekcji „Counterparts" („Kontrahenci") znajdują się informacje o przedsiębiorstwach działających na danym rynku w wybranej branży oraz ogłoszenia o ponad 1 mln przetargów z całego świata i 40 tys. targów. Sekcja „Shipments" („Warunki wymiany handlowej") to zasady wymiany międzynarodowej w 120 krajach z uwzględnieniem warunków specyficznych dla wybranego rynku lub branży (regulacje prawne, taryfy celne itp.) oraz zawiera kalkulatory kosztów importu. Sekcja „Currencies" („Waluty") daje dostęp do globalnych danych walutowych, przelicznik 147 walut, cotygodniowe i comiesięczne raporty rynkowe analityków Grupy Santander, a sekcja „Establishing" („Zakładanie firmy za granicą") omawia praktyczne wskazówki, jak zorganizować i prowadzić firmę za granicą. Wszystkie dane i informacje na SantanderTrade.com są udostępnione w przejrzystej i łatwej do nawigacji formie, a ich główną zaletą jest aktualność. Dzięki temu firmy mają narzędzie, któremu mogą zaufać.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas