Reguły przejścia władztwa nad towarami, przyjęte w transporcie sprzedawanych towarów, mają znaczenie nie tylko dla odpowiedzialności stron za towar, ale i dla powstania konieczności zapłaty podatku dochodowego i VAT. Dużą popularnością cieszą się formuły Incoterms.
Co istotne, w przypadku ich stosowania ustalony moment przejścia praw czy określonych rodzajów ryzyka oznaczać będzie też automatyczne powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Dlatego ważne jest, aby rozliczać kontrakty eksportowe w sposób spójny z przyjętymi zapisami, a ponadto by takie same formuły widniały w umowach, na listach przewozowych i fakturach.
Sprzedający towary za granicę mają prawo do stosowania zerowej stawki VAT. Należy posiadać jednak odpowiednią dokumentację wywozową. Przykładowo w przypadku sprzedaży w ramach Unii Europejskiej jest to dokumentacja potwierdzająca, że towary będące przedmiotem sprzedaży zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy w innym kraju Unii.
Są to przede wszystkim dokumenty przewozowe (jeśli przewóz był zlecany), zwłaszcza popularne dokumenty CMR oraz specyfikacja sztuk ładunku. Wywóz towaru można uzupełniająco udowodnić, przedstawiając potwierdzenia zapłaty, dokumenty ubezpieczenia towaru czy potwierdzenia odbioru przez nabywcę/otrzymania ze strony nabywcy.
W tym kontekście warto pamiętać, że eksporterzy narażeni są na ryzyko współpracy z nieuczciwymi kontrahentami przy sprzedaży zagranicznej. Podatnicy stosują stawkę zerową, będąc przekonani o wywozie towaru, a tymczasem nieuczciwi kontrahenci mogą fałszować dokumentację i nabyte towary sprzedawać w kraju (z reguły bez podatku).