Jaka jest optymalna powierzchnia biurowa przypadająca na jednego pracownika w biurze?
Kiedyś oznaczałoby to ok. 10 mkw. na osobę. Dziś wyznacznikiem jest liczba metrów kwadratowych na biurko, ponieważ coraz częściej jedno biurko jest wykorzystywane przez więcej niż jedną osobę w różnym czasie.
Moim zdaniem głównym założeniem projektowania biura powinna być jego właściwa aranżacja, a nie liczba metrów kwadratowych na osobę. Możemy stworzyć funkcjonalne biuro, gdzie na pracownika przypada siedem metrów kwadratowych i wcale nie będziemy czuć, że jest ciasne. Jednocześnie możemy mieć dysfunkcjonalną przestrzeń, gdzie pracownicy są od siebie odseparowani, gabinety są wielkie, a sale spotkań o wiele za duże i wtedy - teoretycznie bardzo komfortowe 20 mkw. na osobę - nie da wysokiej jakości biura.
Komfortowe stanowisko pracy zajmuje ok. 3,5 mkw. Jeśli dodamy do tego szlaki komunikacyjne i odpowiednie przestrzenie wsparcia, osiągniemy od ośmiu do dwunastu metrów na biurko.
Bez jakich pomieszczeń, usług czy wygód dobre biuro nie może się dziś obejść? I nie chodzi tylko o te zewnętrzne usługi - np. kantyna w budynku, ale także udogodnienia na terenie siedziby firmy.
Oprócz dobrej kawy, której jakość pracownicy zawsze docenią, biuro powinno zapewnić swobodną wymianę informacji, a jednocześnie możliwość pracy w skupieniu. Dziś, w erze mobilnych technologii, ważna jest współpraca, dzielenie się wiedzą i tworzenie kreatywnych rozwiązań. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie w projekcie przestrzeni do nieformalnych spotkań, pracy w skupieniu, czy relaksu. Bez nich trudno jest mówić o produktywnym biurze.