Dzięki OZE energia będzie coraz tańsza

Ważne, by krajowe regulacje pozwalały na dynamiczny rozwój branży energetyki odnawialnej – mówi Piotr Ostaszewski, prezes EKOVOLTIS.

Publikacja: 29.06.2023 08:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Firma EKOVOLTIS działa w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). W czym się specjalizujecie?

Zajmujemy się obrotem zieloną energią, czyli kupujemy energię od zielonych wytwórców i sprzedajemy ją do klienta końcowego. W naszym przypadku jest to klient biznesowy.

Jakie to są firmy?

Bardzo różne, bo przedsiębiorcom zależy na tym, żeby być odpowiedzialnymi. To małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i korporacje, które muszą pokazać, że redukują ślad węglowy. Muszą to pokazać poprzez raporty niefinansowe ESG także odbiorcom, którzy od swojego łańcucha dostaw często wymagają już wykazania się używaniem wyłącznie zielonej energii.

Dochodzimy tu do kwestii cen. I jest tu chyba niedobrze. Mieliśmy sytuację, że zielona energia miała minusowe ceny…

Pytanie, dla kogo to niedobrze. Minusowe ceny rzeczywiście zelektryzowały rynek, ale chciałbym nieco tę sprawę odczarować. Te ceny dotyczyły fixingu drugiego. Dotyczyły notowań rynku dnia następnego w niedzielę w ciągu czterech słonecznych godzin. Nie miało to więc wielkiego wpływu na rynek – tak producentów energii z OZE, jak i jej odbiorców. Choć rzeczywiście przez rynek przeszły ciarki. Z całą pewnością możemy się spodziewać, że gdy energia odnawialna znacząco wypełnieni nasz miks energetyczny, będzie tańsza niż ta z paliw kopalnych.

Czy te ciarki jednak nie przeraziły rynku i czy sytuacja z minusowymi cenami, oczywiście dziś marginalna, nie będzie miała jednak konsekwencji chociażby dla wytwórców energii z OZE?

Jeżeli chodzi o wytwórców, to dwie wcześniejsze niedziele, nazwane przez wytwórców czarnymi, kiedy PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu przesyłowego w kraju – red.) zdecydowały się na wyłączenie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, wywołały większe wrażenie. Dlaczego? My kupujemy energię od wytwórców w stałej, gwarantowanej cenie. Czyli to, że na rynku dnia następnego w fixingu drugim cena była ujemna przez kilka godzin, dla nas i dla naszych klientów, dla naszych wytwórców nie miało większego znaczenia. Większe wrażenie zrobiło na mnie to, jak PSE wyłączyły farmę wytwórców, bo wtedy nie generowali oni energii do systemu. W takiej sytuacji rodzą się pewne obawy, ale można i należy je opanowywać. Chodzi jednak o to, żeby były dostępne do tego odpowiednie narzędzia.

Jakie narzędzia ma pan na myśli?

Najprostszym są magazyny energii, które w Polsce są bardzo mało rozpowszechnione, co jest związane z ustawodawstwem. Jeżeli do sieci jest podłączona np. farma 20-megawatowa, to by przy niej postawić magazyn energii, który miałby 2 lub 3 MW, trzeba się ubiegać o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Na rozwiniętych rynkach do tych 20 MW można jeszcze po prostu dołożyć dodatkowe kilka, kilkanaście megawatów magazynów i wtedy nadmiarową energię można zmagazynować. W ten sposób można sprawić, że zostanie ona sprzedana na rynek w okresie, kiedy ceny są wysokie. To się wszystkim opłaca.

A jak będzie wyglądać przyszłość sektora OZE pod kątem opłacalności zielonej energii dla firm, które na nią przechodzą.

Dla firm jest to kierunek właściwy. Ta energia jest tańsza. I im więcej będzie jej w miksie energetycznym, tym bardziej jej cena będzie się obniżać. Jestem także bardzo spokojny, jeżeli chodzi o wytwórców, którzy inwestują w OZE. Choć teraz rosną koszty inwestycji, to nasi wytwórcy mają bardzo duże apetyty na to, żeby stawiać nowe, coraz większe farmy fotowoltaiczne bądź wiatrowe czy też biogazownie. Widzę rynek w bardzo dobrych barwach. Ważne jest jednak to, by regulacje pozwalały na ten dynamiczny rozwój.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Firma EKOVOLTIS działa w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). W czym się specjalizujecie?

Pozostało 96% artykułu
Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii