Chodzi o to, że personel żłobka wie, jak rozpoznać, że dziecko może być ofiarą przemocy oraz w jaki sposób powinno się zareagować, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone przez rodziców lub innych opiekunów w placówce. – Chcemy uczulić pracowników żłobka, żeby patrzyli na ręce swoim kolegom a rodzicom dać sygnał, że jeśli będą stosowali wobec dziecka przemoc, opiekunki w żłobku będą potrafiły to rozpoznać – mówi Katarzyna Seidler, koordynatorka programu „Chrońmy dzieci."
Program „Chrońmy dzieci" to cykl szkoleń realizowanych przez ostatni rok w żłobkach publicznych . Ale chociaż się już zakończył, żłobki nadal mogą ubiegać się o przyznanie certyfikatu. Ważne, aby spełniały standardy określone przez fundację. To m.in. opracowanie procedur interwencji w sytuacjach kryzysowych czy zasad ochrony wizerunku dzieci oraz przeprowadzenie szkoleń dla rodziców o tym, jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy.
O certyfikat bezpieczeństwa będą mogły ubiegać się także żłobki niepubliczne. 25 marca 2013 r. rusza kolejna edycja programu skierowana właśnie do placówek niepaństwowych.
- Mamy nadzieję, że dzięki takim programom uda się zmniejszyć skalę przemocy wobec małych dzieci we wszystkich miejscach, w których one przebywają. Niestety, certyfikat nie jest gwarancją, że nic złego w takim żłobku się nie wydarzy. Uprawdopodabnia jednak, że będą to przypadki rzadsze – podsumowuje Katarzyna Seidler.