Lekarze: minister Arłukowicz zerwał negocjacje

Bartosz Arłukowicz z pominięciem organizacji lekarskich – i ku ich oburzeniu – zwrócił się o opinię w sprawie nowych kontraktów bezpośrednio do medyków.

Aktualizacja: 24.11.2014 08:00 Publikacja: 24.11.2014 01:18

Bartosz Arłukowicz

Bartosz Arłukowicz

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Chodzi o kształt przyszłorocznych kontraktów z NFZ, które – ze względu na wprowadzenie tzw. pakietu kolejkowego – będą się znacznie różnić od dzisiejszych. Pakiet, obowiązujący od 1 stycznia 2015 r., ma znieść limity w leczeniu nowotworów i zmniejszyć kolejki do specjalistów, znaczną część diagnostyki raka przerzucając na barki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Mają oni m.in. zlecać dodatkowe badania i zakładać zielone karty leczenia onkologicznego.

Bomba wybuchła w ubiegłym tygodniu, kiedy Ministerstwo Zdrowia odwołało kolejną turę negocjacji z przedstawicielami stowarzyszeń POZ, zamiast tego rozsyłając do większości lekarzy pierwszego kontaktu informację o dwóch  wariantach nowych kontraktów.

Pierwszy zakłada uśrednienie tzw. stawki kapitacyjnej, którą lekarz dostaje rocznie za zapisanego do niego pacjenta, oraz likwidację potrójnej stawki za diabetyków i cierpiących na choroby układu krążenia. Drugi – uśrednienie stawki kapitacyjnej, ale pozostawienie potrójnej kwoty za sercowców i diabetyków, tyle że według obecnej wyceny. W obu przypadkach dotychczasowe 5,2 mld zł przeznaczane na POZ miałoby się zwiększyć o 700 mln zł, które do tej pory szły na leczenie osób nieuprawnionych.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uznało list za zerwanie negocjacji, a Porozumienie Zielonogórskie nie zaleca medykom wypełniania formularzy przysłanych z NFZ.  Ostrożniejsze jest Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. – Negocjacje uznamy za zerwane, jeśli ministerstwo nie powróci do nich w tym tygodniu – powiedział „Rzeczpospolitej" dr Michał Sutkowski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann dziwi się reakcji medyków. – Za pomocą sondaży chcemy poznać zdanie szeregowych lekarzy, a nie tylko stowarzyszeń.  Rozmowy wznowimy w tym tygodniu – zadeklarował w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Uwagi do pakietu kolejkowego ma też Naczelna Rada Lekarska, która domaga się od premier Ewy Kopacz pilnego spotkania  i apeluje o uznanie nowych zasad za program pilotażowy. „Metody wprowadzania pakietu mogą zaszkodzić pacjentom" – pisze w liście do premier prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Minister Neumann bagatelizuje i tę krytykę: – Prezes Hamankiewicz skarży się premierowi na każdego ministra zdrowia.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego