Lekarze: więcej miejsc rezydenckich na specjalizacje

Na najbliższe postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie, które będzie trwało od 1 do 31 marca 2015 r., minister zdrowia przyznał 1612 miejsc rezydenckich (w tym 1018 miejsc w dziedzinach priorytetowych i 594 miejsca w pozostałych dziedzinach). Ponad 60% ogólnej liczby rezydentur zostało przyznanych w tzw. priorytetowych dziedzinach medycyny.

Publikacja: 10.02.2015 13:13

Lekarze: więcej miejsc rezydenckich na specjalizacje

Foto: www.sxc.hu

W porównaniu z postępowaniem wiosennym w 2014 r. liczba rezydentur wzrosła ponad trzykrotnie. To ważny krok do zapewnienia Polakom lepszego dostępu do pomocy lekarskiej i realizacji zapowiedzi zwiększenia środków na kształcenie młodych lekarzy, wygłoszonej przez premier Ewę Kopacz podczas expose. Zgodnie z zapowiedzią premier Kopacz w bieżącym roku zostanie przyznanych ogółem o 3527 rezydentur więcej niż w roku ubiegłym. To oznacza, że w 2015 roku w systemie rezydenckim rozpocznie kształcenie ponad 6,5 tysiąca lekarzy.

Podczas konferencji prasowej minister Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że liczbę rezydentur zwiększono przede wszystkim w obszarach medycyny uznanych za kluczowe przez resort i związanych z wprowadzanymi zmianami: w onkologii, geriatrii, pediatrii i szeroko rozumianym zdrowiu publicznym.

W onkologii oraz dziedzinach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych (tj. w onkologii klinicznej, patomorfologii, radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologii, medycynie paliatywnej) minister zdrowia przyznał łącznie 247 miejsc rezydenckich, co stanowi 100% zgłoszonego zapotrzebowania. „Każdy, kto będzie chciał się kształcić w tej dziedzinie (zgodnie z ilością miejsc zgłoszonych przez wojewodów), będzie miał taką możliwość" – podkreślał minister Arłukowicz. „Sfinansujemy też kształcenie każdego patomorfologa we wszystkich miejscach, w których jest to możliwe w Polsce" – zapewnił, zachęcając lekarzy do wybierania tej specjalizacji.

W dziedzinach związanych z opieką nad seniorami (takich jak geriatria, reumatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, diabetologia, rehabilitacja medyczna) minister przyznał 254 rezydentury.

W dziedzinach pediatrycznych (takich jak pediatria, choroby płuc dzieci, kardiologia dziecięca, nefrologia dziecięca, chirurgia dziecięca, pediatria metaboliczna, gastroenterologia dziecięca, endokrynologia i diabetologia dziecięca, neurologia dziecięca, otorynolaryngologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, neonatologia) – 457 rezydentur. Liczba miejsc rezydenckich przewidzianych dla lekarzy, którzy chcą się specjalizować w psychiatrii dziecięcej jest wyższa niż zapotrzebowanie zgłoszone przez wojewodów. To oznacza, że w trybie rezydentury będzie można specjalizować się w każdym ośrodku, który uzyskał akredytację do kształcenia w tej dziedzinie medycyny.

W obszarach związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego zdrowia publicznego minister zdrowia przyznał 634 miejsca rezydenckie dla lekarzy chcących się specjalizować w takich dziedzinach jak: zdrowie publiczne, endokrynologia, alergologia, stomatologia, medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, psychiatria, medycyna rodzinna i choroby wewnętrzne.

Minister podkreślił, że od 2010 r. wydatki na rezydentury systematycznie rosną. Zachęcał do kształcenia w dziedzinach uznanych za priorytetowe, w których specjalizuje się zbyt mało lekarzy, przypominając, że rezydenci, które decydują się na kształcenie na tych kierunkach, otrzymują wyższe wynagrodzenie.

Szczegółowe informacje na temat poziomu nakładów przeznaczanych z budżetu państwa na finansowanie rezydentur zawiera poniższa prezentacja (pliki do pobrania).

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne