Okręgowe sądy lekarskie, jako jeden z organów okręgowych izb lekarskich, rozpatrują sprawy odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Są sądami dyscyplinarnymi, co potwierdza wachlarz stosowanych środków: od upomnienia i nagany do zawieszenia, a nawet pozbawienia prawa wykonywania zawodu.
Z wnioskiem o przesłanie kserokopii lub skanów orzeczeń dyscyplinarnych wydanych w latach 2011–2014 zwróciło się do Okręgowego Sądu Lekarskiego Opolskiej Izby Lekarskiej Stowarzyszenie Studentów, Absolwentów i Przyjaciół Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego Pro Collegio.
Sąd wysłał pismo z odmową ich udostępnienia, gdyż nie jest to informacja publiczna. Orzeczenia zapadają w sprawach o charakterze indywidualnym prywatnym. Takie stanowisko podtrzymał w odpowiedzi na skargę na bezczynność wniesioną przez Stowarzyszenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
W ocenie Stowarzyszenia orzeczenia sądu lekarskiego są informacją o sprawach publicznych. Przekonują o tym wyroki sądów administracyjnych w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników naukowych, radców prawnych czy notariuszy.
Orzecznictwo jest jednak rozbieżne. OSL przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2014 r., że orzeczenia komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie mogą być udostępniane jako informacja publiczna. Zapadają bowiem w sprawach o charakterze indywidualnym, prywatnym.