Ghebreyesus odpowiedział w ten sposób na propozycje powołania nowych funduszy, z których środki miałyby być przeznaczone na pomoc w przypadku nadzwyczajnych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
Zabierając głos za pomocą wideołącza na szczycie G20 Ghebreyesus odniósł się do tego pomysłu. Fundusz miałby być wykorzystywany do zaspokajania pojawiających się w czasie pandemii nagłych potrzeb - np. finansowania zakupu szczepionek czy innych środków medycznych.
- Jest jasne, że w środku całej architektury, której świat potrzebuje, jest silne i finansowane w zrównoważony sposób WHO... z jego wyjątkowym mandatem, wiedzą ekspercką i prawnym umocowaniem - powiedział Ghebreyesus w czasie panelu zorganizowanego w Dżakarcie.
Czytaj więcej
Naukowcy nie mają wątpliwości, że kolejne pandemie przed nami. Ostrzegają też, że plany zapobiegania kolejnej globalnej epidemii nie uwzględniają błędów, które doprowadziły do obecnej sytuacji.
- Wszelkie próby umocnienia zarządzania, systemów i finansowania globalnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego nie powiodą się, jeśli nie będą obejmować wzmocnienia roli WHO - dodał.
W czasie dyskusji minister zdrowia Włoch, Roberto Speranza stwierdził, że "WHO musi pozostać w centrum globalnej architektury ochrony zdrowia".
Tymczasem, w czasie innej dyskusji, sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, wezwała kraje G20 do wsparcia funduszu przeciwdziałania i przygotowania na przyszłe pandemie.
Yellen zapewniła, że poparcie dla takiego funduszu nie będzie oznaczało zamrożenia środków, które mogłyby być przeznaczone na wzmocnienie WHO lub stworzenie nowej organizacji wielostronnej zajmującej się ochroną zdrowia publicznego.
Amerykańska sekretarz skarbu mówiła, że pieniądze z funduszu miałyby być przeznaczane na inwestycje we wczesne wykrywanie zagrożeń dla zdrowia i prewencyjne monitorowanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.
Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm
USA chcą stworzenia osobnego funduszu, bezpośrednio kontrolowanego przez darczyńców, z którego środki byłyby przeznaczane na działania prewencyjne w zakresie zagrożeń dla zdrowia.
Wzmocnienie globalnej architektury instytucji chroniących zdrowie publiczne na świecie są jednym z priorytetów prezydenta Indonezji, Joko Widodo w czasie, gdy będzie on stał na czele grupy G20.