Reklama

MZ: środki na podwyżki dla ratowników są przekazywane na bieżąco

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że podwyżki dla ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalach, są realizowane na bieżąco.

Publikacja: 05.12.2017 12:18

MZ: środki na podwyżki dla ratowników są przekazywane na bieżąco

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gojarski Dariusz Gojarski

Ministerstwo przypomina, że 18 lipca 2017 r. minister zdrowia, Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oraz Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność" podpisali porozumienie dotyczące podwyżek dla ratowników medycznych.

Na mocy porozumienia wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie:

- ratowników medycznych, którzy są członkami zespołów ratownictwa medycznego u wykonawców głównych i podwykonawców systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,

- dyspozytorów medycznych,

- pielęgniarek systemu, które są członkami zespołów ratownictwa medycznego, zatrudnionymi u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego (podwykonawców w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne).

Reklama
Reklama

Wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu (niezależnie od formy zatrudnienia):

- o 400 zł brutto – od 1 lipca 2017 r.,

- o kolejne 400 zł brutto – od 1 stycznia 2018 r.

Aneksowanie umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego w zakresie przekazania celowych środków na wypłatę podwyżek dla tych grup pracowników zakończyło się 30 sierpnia br. Wypłaty są realizowane na bieżąco.

Porozumienie dotyczy także ratowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych – na takich samych warunkach (czyli ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu) i w takiej samej wysokości.

NFZ aneksował umowy na leczenie szpitalne, które zwiększyły stawkę bazową dla szpitalnego oddziału ratunkowego i izby przyjęć o:

Reklama
Reklama

- 2% – od 1 lipca 2017 r.,

- 4% od – 1 października 2017 r.

Podstawą do aneksowania umów ze szpitalami było Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym i w izbie przyjęć.

Wprowadzenie tej zmiany jest związane m.in. z:

- porozumieniem z 18 lipca 2017 r. oraz

- wejściem w życie przepisów ustawy sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Reklama
Reklama

Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ otrzymali zalecenie skierowania do podmiotów leczniczych, posiadających umowy w zakresie leczenia szpitalnego, prośby o realizację wzrostu wynagrodzeń, która powinna nastąpić z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących ze wzrostu kwoty zobowiązania wynikającej z umowy zawartej z Funduszem (od 1 lipca br. i 1 października br.).

W II połowie 2017 r. ogólny wzrost wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w przypadku SOR wyniósł 7,23%, zaś izb przyjęć – 3,03% w stosunku do wartości świadczeń zakontraktowanych w I połowie 2017 r.

W związku z tym środki finansowe wynikające ze wzrostu wartości umów na świadczenia szpitalne powinny zostać przeznaczone na podwyżki ujęte w Porozumieniu oraz w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Nie przewidujemy wydania rozporządzenia Ministra Zdrowia w celu realizacji Porozumienia.

Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Spadki i darowizny
Czy darowizna sprzed lat liczy się do spadku? Jak wpływa na zachowek?
Internet i prawo autorskie
Masłowska zarzuca Englert wykorzystanie „kanapek z hajsem”. Prawnicy nie mają wątpliwości
Prawo karne
Małgorzata Manowska reaguje na decyzję prokuratury ws. Gizeli Jagielskiej
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama