Eksperci ds. ochrony zdrowia szacują, że Nigeria musi potroić liczbę szczepień (obecnie ok. 100 tys. dziennie), aby zrealizować stawiany sobie cel, jakim jest zaszczepienie ponad połowy mieszkańców kaju do końca roku.

Rząd w Lagos szuka możliwości pozyskania większej liczby szczepionek poprzez zakup lub otrzymanie ich w ramach programu COVAX, aby zaszczepić na COVID-19 co najmniej 70 proc. populacji.

Nigeria otrzymała - w ramach darowizny - szczepionki od krajów wysoko rozwiniętych, których czas przydatności do użycia był jednak bardzo krótki. W efekcie w ubiegłym miesiącu afrykański kraj musiał zniszczyć ponad milion przeterminowanych szczepionek.

Czytaj więcej

Nigeria zniszczyła milion dawek szczepionki przeciw COVID-19

- Pracujemy bardzo ciężko z Ministerstwem Zdrowia nad rozwojem szczepionek - powiedział Buhari na antenie nigeryjskiej telewizji. - Nie chcemy tego nagłaśniać dopóki nam się nie uda - dodał.

W Nigerii wykryto jak dotąd 245 404 zakażeń koronawirusem. Zmarło 3 058 chorych na COVID-19. W kraju nie prowadzi się jednak zakrojonych na szeroką skalę testów na obecność koronawirusa.

3 058

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Nigerii od początku epidemii

W 2017 roku nigeryjski rząd zatwierdził plan dotyczący produkowania szczepionek we współpracy z firmą farmaceutyczną May & Baker Nigeria. Nie jest jasne czy projekt wszedł w fazę realizacji - zauważa Reuters.

Buhari podkreślił, że jego administracja zachęca Nigeryjczyków do szczepienia się na COVID-19. Jak dotąd mniej niż 4 proc. dorosłych obywateli liczącego ponad 200 mln mieszkańców państwa zaszczepiło się w pełni przeciw koronawirusowi.