Utylizacji dokonano ponad tydzień po tym, jak władze sanitarne stwierdziły, że niektóre dawki szczepionki przeciw COVID-19, podarowane przez bogate kraje zachodnie, miały kilkutygodniowy okres przydatności do użycia.

Agencja Reutera podała 7 grudnia, że szacuje się, iż około milion szczepionek przeterminowało się w Nigerii w listopadzie i nie zostało wykorzystanych. 

Na wysypisku śmieci w Abudży, buldożer zgniótł szczepionki AstraZeneca, które były zapakowane w kartonowe pudełka i plastik, na co patrzyli reporterzy i urzędnicy służby zdrowia.

Czytaj więcej

Grecja: Do 3 stycznia wszędzie trzeba chodzić w masce

Faisal Shuaib, dyrektor Narodowej Agencji Rozwoju Podstawowej Opieki Zdrowotnej, powiedział dziennikarzom, że niedobór szczepionek na kontynencie zmusił Nigerię do przyjęcia dawek, wiedząc doskonale, że mają one krótki termin przydatności.

- Z powodzeniem wycofaliśmy 1 066 214 dawek przeterminowanych szczepionek AstraZeneca. Dotrzymaliśmy naszej obietnicy, aby być przejrzystym dla Nigeryjczyków. Dzisiejsze zniszczenie jest szansą dla Nigeryjczyków, aby mieli wiarę w nasz program szczepień - powiedział Shuaib.

Minister zdrowia Osagie Ehanire powiedział, że Nigeria nie będzie już przyjmować szczepionek z krótkim terminem ważności. 

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że do 19 grudnia w Nigerii podano 12 971 729 dawek szczepionki. W tym najludniejszym kraju Afryki, liczącym ponad 200 milionów mieszkańców, od początku pandemii odnotowano 227 378 przypadków zachorowań na COVID-19 i 2989 zgonów.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że Nigeria musi potroić tempo szczepień z nieco ponad 100 000 dawek dziennie, aby osiągnąć cel zaszczepienia ponad połowy populacji do końca przyszłego roku.