To ogromna zmiana, bo do tej pory dodatek za cały miesiąc przysługiwał nawet medykom, którzy opiekowali się chorym na Covid-19 lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 przez pół godziny – wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia. Według Funduszu, nowe zasady przyznawania dodatków to zmiana oczekiwana przez placówki medyczne leczące pacjentów z Covid-19, bo zarządzający nimi mieli często trudności z doborem kryteriów, po spełnieniu których personel medyczny kwalifikował się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia.
„Wątpliwości budziła tzw. incydentalność w udzielaniu pomocy pacjentom hospitalizowanym ze względu na podejrzenie i zakażenie koronawirusem” – czytamy w komunikacie NFZ.
Znowelizowane polecenie Ministra Zdrowia dla Prezesa NFZ w sprawie wypłaty dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku z Covid-19 doprecyzowuje ramy czasowe na wprowadzenie korekt do informacji o personelu kwalifikującym się do otrzymania dodatku i o wysokości środków niezbędnych do jego wypłaty. Nowe przepisy przewidują, że korekty informacji o wysokości dodatków łącznie z kosztami pracodawcy za czas do 30 września 2021 r. kierownicy placówek muszą przekazać do 15 listopada 2021 r.
Czytaj więcej
Ministerialna regulacja w sprawie środków dla medyków walczących z wirusem ukróciłaby nieprawidłowości przy ich wypłacie – uważają prawnicy.
Korekty informacji za kolejne okresy będą musieli, z kolei, przedstawić w ciągu dwóch miesięcy licząc od końca miesiąca, którego dotyczy informacja. Do 10 listopada mają czas na przesłanie do Funduszu informacji dotyczącej października 2021 r., a ewentualne korekty tej informacji będą mogli złożyć do 31 grudnia 2021 r.