W ostatnim tygodniu w najmniej wyszczepionych stanach USA liczba zgonów zakażonych wyniosła średnio blisko 8 na 100 tysięcy mieszkańców. W stanach najbardziej wyszczepionych z kolei wskaźnik ten wynosi ok. 2 na 100 tysięcy mieszkańców.

CNN podaje te wyliczenia powołując się na dane o zakażeniach i zgonach zbierane przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

W mniej wyszczepionych stanach notuje się też więcej hospitalizacji zakażonych - z danych Departamentu Zdrowia wynika, że w ostatnim tygodniu średnia liczba hospitalizacji osób chorych na COVID-19 w 10 najmniej wyszczepionych stanach wyniosła 39 na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy w 10 najbardziej wyszczepionych stanach - 14 na 100 tysięcy mieszkańców.

Czytaj więcej

Szczepienie przeciw COVID-19
USA: Szczepienia trzecią dawką nie będą powszechne. Jest decyzja FDA

Stany z najmniejszym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców to: Alabama, Arkansas, Georgia, Idaho, Luizjana, Missisipi, Dakota Północna, Tennessee, Wirginia Zachodnia i Wyoming. We wszystkich tych stanach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest mniej niż 45 proc. mieszkańców.

25,1 proc.

Taki odsetek Amerykanów nie przyjął ani jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19

10 stanów najbardziej wyszczepionych w pełni zaszczepiło ponad 62 proc. mieszkańców. Stany te to Connecticut, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont i Waszyngton.

Jednocześnie CNN informuje, że tempo szczepień w USA spadło do poziomu najniższego od lipca - powołując się na dane Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

W ubiegłym tygodniu ponad 312 tysięcy osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki - to spadek o 7 proc. tydzień do tygodnia i o 35 proc. miesiąc do miesiąca.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W pełni zaszczepionych jest w USA 182 mln osób - 54,9 proc. populacji kraju. 71 mln - 25,1 proc. mieszkańców - nie jest zaszczepionych ani jedną dawką.