Trzystronicowy dokument jest adresowany do przywódców państw, międzynarodowych organizacji oraz przedstawicieli sektora prywatnego, zaproszonych na wirtualny szczyt ws. COVID-19, który USA chcą zorganizować na marginesie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które rozpoczyna się w tym tygodniu.

W dokumencie USA wzywają kraje, które "posiadają odpowiednie możliwości" do przekazania dodatkowego miliarda szczepionek na COVID-19 dla krajów rozwijających się oraz przyspieszenie dostaw 2 mld szczepionek, do przekazania których kraje rozwinięte już się zobowiązały.

Zastępca sekretarz prasowej Białego Domu, Karine Jean-Pierre potwierdziła, że USA stawiają cel, jakim jest wyszczepienie 70 proc. światowej populacji, ale nie chciała odpowiadać na bardziej szczegółowe pytania o szczyt ws. COVID-19 i dokument, z którym zapoznał się Reuters.

"The New York Times", który jako pierwszy napisał o sprawie podał, że zaproszenia na szczyt do światowych przywódców zostały wysłane w ubiegłym tygodniu.

USA wzywają też do zapewnienia 2 mld dolarów na wsparcie zaopatrzenia placówek medycznych w płynny tlen i co najmniej 1 mld dolarów na zestawy do testowania na COVID-19 do 2022 roku dla krajów słabo i średnio rozwiniętych

W dokumencie, o którym pisze Reuters, USA wzywają kraje rozwinięte do zapewnienia co najmniej 3 mld dolarów w 2021 roku i 7 mld dolarów w 2022 roku na akcję wyszczepiania i zachęcanie do szczepień.

Inny cel zakłada, że do końca 2021 roku wszyscy pracownicy ochrony zdrowia powinni mieć dostęp do sprzętu ochrony osobistej, takiego jak np. maski.

Czytaj więcej

Szczepienie na COVID
WHO: Doszczepianie? Oby nie szczepionkami dla Afryki

USA wzywają też do zapewnienia 2 mld dolarów na wsparcie zaopatrzenia placówek medycznych w płynny tlen i co najmniej 1 mld dolarów na zestawy do testowania na COVID-19 do 2022 roku dla krajów słabo i średnio rozwiniętych oraz przekazania im wartych 3 mld dolarów leków stosowanych w terapii COVID-19. 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Waszyngton apeluje do sektora prywatnego o sfinansowanie wartej 2 mld dolarów globalnej strategii wsparcia placówek ochrony zdrowia w systemy do podawania tlenu do końca 2022 roku oraz zapewnienie, by w najbiedniejszych krajach świata dostępne były zestawy do testowania na COVID-19, których wartość nie przekracza 1 dolara za test.