USA wzywają światowych przywódców do "zakończenia pandemii COVID-19"

USA wzywają światowych przywódców do "poparcia ambitnego celu zakończenia pandemii COVID-19" poprzez m.in. zapewnienie, że 70 proc. mieszkańców świata będzie zaszczepionych przeciw COVID-19 do 2022 roku - wynika z treści dokumentu, którego treść poznał Reuters.

Publikacja: 15.09.2021 04:54

Prezydent USA, Joe Biden

Prezydent USA, Joe Biden

Foto: PAP/EPA

Trzystronicowy dokument jest adresowany do przywódców państw, międzynarodowych organizacji oraz przedstawicieli sektora prywatnego, zaproszonych na wirtualny szczyt ws. COVID-19, który USA chcą zorganizować na marginesie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które rozpoczyna się w tym tygodniu.

W dokumencie USA wzywają kraje, które "posiadają odpowiednie możliwości" do przekazania dodatkowego miliarda szczepionek na COVID-19 dla krajów rozwijających się oraz przyspieszenie dostaw 2 mld szczepionek, do przekazania których kraje rozwinięte już się zobowiązały.

Zastępca sekretarz prasowej Białego Domu, Karine Jean-Pierre potwierdziła, że USA stawiają cel, jakim jest wyszczepienie 70 proc. światowej populacji, ale nie chciała odpowiadać na bardziej szczegółowe pytania o szczyt ws. COVID-19 i dokument, z którym zapoznał się Reuters.

"The New York Times", który jako pierwszy napisał o sprawie podał, że zaproszenia na szczyt do światowych przywódców zostały wysłane w ubiegłym tygodniu.

USA wzywają też do zapewnienia 2 mld dolarów na wsparcie zaopatrzenia placówek medycznych w płynny tlen i co najmniej 1 mld dolarów na zestawy do testowania na COVID-19 do 2022 roku dla krajów słabo i średnio rozwiniętych

W dokumencie, o którym pisze Reuters, USA wzywają kraje rozwinięte do zapewnienia co najmniej 3 mld dolarów w 2021 roku i 7 mld dolarów w 2022 roku na akcję wyszczepiania i zachęcanie do szczepień.

Inny cel zakłada, że do końca 2021 roku wszyscy pracownicy ochrony zdrowia powinni mieć dostęp do sprzętu ochrony osobistej, takiego jak np. maski.

Czytaj więcej

WHO: Doszczepianie? Oby nie szczepionkami dla Afryki

USA wzywają też do zapewnienia 2 mld dolarów na wsparcie zaopatrzenia placówek medycznych w płynny tlen i co najmniej 1 mld dolarów na zestawy do testowania na COVID-19 do 2022 roku dla krajów słabo i średnio rozwiniętych oraz przekazania im wartych 3 mld dolarów leków stosowanych w terapii COVID-19. 

Waszyngton apeluje do sektora prywatnego o sfinansowanie wartej 2 mld dolarów globalnej strategii wsparcia placówek ochrony zdrowia w systemy do podawania tlenu do końca 2022 roku oraz zapewnienie, by w najbiedniejszych krajach świata dostępne były zestawy do testowania na COVID-19, których wartość nie przekracza 1 dolara za test.

Ochrona zdrowia
Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń
Ochrona zdrowia
WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka
Ochrona zdrowia
COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca
Ochrona zdrowia
Pierwszy po latach przypadek wirusa Ebola w Ugandzie. Nie żyje 24-latek
Ochrona zdrowia
Stan Nowy Jork kończy z obowiązkiem noszenia maseczek. Po 28 miesiącach