Ustawa uznaje pielęgniarki i położne za funkcjonariuszy publicznych. Oznacza to, że zgodnie z kodeksem karnym za ich znieważanie podczas pełnienia obowiązków służbowych i w związku z nimi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków służbowych lub w związku z nimi grozi grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat trzech.
Ustawa dopuszcza możliwość wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej także na podstawie umów cywilnoprawnych. Chroni przed narzucaniem pracy innej niż na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z nią odmowa zmiany formy wykonywania zawodu przez pielęgniarkę i położną zatrudnioną w placówce leczniczej na podstawie umowy o pracę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy czy rozwiązania jej bez wypowiedzenia.
Przepisy przewidują możliwość odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem lub kwalifikacjami po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, z wyjątkiem sytuacji, gdy życie chorego będzie zagrożone.
Etap legislacyjny czeka na podpis prezydenta