Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do Jacka Paszkiewicza, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, z apelem o pilną zmianę zarządzenia z 4 listopada 2011 r. (nr 81/2011/DSOZ) dotyczącego warunków i zawierania umów na realizację ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jeden z przepisów tego zarządzenia wskazuje, że poradnia specjalistyczna musi być czynna nie krócej niż trzy razy w tygodniu po cztery godziny dziennie albo co najmniej 12 godzin w tygodniu. Lekarze uważają, że to rozwiązanie, które zaakceptowały placówki medyczne, zawierając kontrakty z funduszem jesienią ubiegłego roku, utrudniło im pracę.
„Poradnie muszą zatrudniać lekarzy potrzebnych do spełnienia wymogu godzinowego, podczas gdy w rzeczywistości i tak nie mogą przyjmować pacjentów przez przez cały wymagany przez NFZ czas" – pisze Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w liście do Jacka Paszkiewicza.
Lekarze podnoszą bowiem, że liczba świadczeń medycznych kontraktowanych przez lecznice jest i tak mniejsza niż liczba pacjentów, których medycy mogliby przyjmować w trakcie wydłużonych godzin pracy.
Tak np. lekarz nie może pomóc dziesięciu pacjentom dziennie, ale przyjmie tylko czterech, aby nie przekraczać miesięcznego limitu zakontraktowanych świadczeń.