Brytyjscy badacze rosyjskiego pochodzenia, otrzymali nagrodę Nobla za uzyskanie grafenu. Teraz ta rewelacyjna struktura krystaliczna została zmodyfikowana i powstał — fluorografen o właściwościach chemicznych zbliżonych do teflonu.
— Fluorografen to znakomity, gruby na jedną warstwę atomu materiał krystaliczny. Podobnie jak grafen jest mechanicznie bardzo wytrzymały. To czyni z tego materiału świetnego kandydata do wielu zastosowań — powiedział prof. Andre Geim.
Na sukces badaczy z Uniwersytetu Manchester złożyła się żmudna praca wielu badaczy z Chin, Holandii, Rosji i Polski. Z zespołem współpracuje dr Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Warto zaznaczyć, że w badaniach zespołu korzystały z grafenu powstającego w Polsce, niewiele ośrodków na świecie potrafi go wytwarzać. O nowym materiale naukowcy poinformowali w internetowym wydaniu magazynu naukowego „Small”.
Badacze mają nadzieję, że płaski krystaliczny odpowiednik teflonu, ale równie mocny jak grafen, będzie mógł być używany jako cieńsza, lżejsza wersja teflonu i znajdzie zastosowanie w elektronice - np. w nowym typie wyświetlaczy LED.
Grafen nie tylko jest najcieńszym materiałem na świecie, ale i najmocniejszym. Prąd przewodzi lepiej niż miedź, jest przy tym niezwykle lekki. Został uzyskany po raz pierwszy sześć lat temu na Uniwersytecie Manchester. Jego zastosowanie jest niemalże nieograniczone, od superszybkich tranzystorów, przez niezwykle czułe sensory do wykrywania toksycznych gazów, aż do budowy samolotów.