Wiadomość o tym osiągnięciu opublikowało prestiżowe amerykańskie czasopismo naukowe PNAS – „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Osiągnięcie to otwiera nowe perspektywy w nanoskopii – rozwijającej się najnowszej technice mikroskopowej. Pozwala ona na obserwowanie obiektów wielkości nanometrów, czyli miliardowych części metra. Dzięki tej technice świecące różnymi barwami białko ma szansę na wykorzystanie go w medycynie do śledzenia procesów zachodzących w komórkach organizmów, a nie wypreparowanych próbek. – Na przykład można będzie przykleić świecące białko do zwyczajnego w którymś z chorych organów i śledzić, co się dzieje – wyjaśnia prof. Dominique Bourgeois z francuskiego Instytutu Biologii Strukturalnej.
Naukowcy spodziewają się również, że różnobarwne białko znajdzie zastosowanie w informatyce do rozszerzenia pamięci komputerów. Iris-FP pozwoli zrewolucjonizować pamięć komputerów. Możliwe będzie zgromadzenie dużo więcej danych w dużo mniejszej objętości niż ma to miejsce w najpotężniejszych komputerach dzisiejszej generacji. Ta nowa pamięć będzie funkcjonowała opierając się na zmianie koloru kryształków mikroskopijnych rozmiarów. – Można sobie wyobrazić, że dzięki temu mechanizmowi uda się zgromadzić, zawrzeć teraoktet, czyli tysiąc gigaoktetów informacji w naprawdę miniaturowej sześciennej kosteczce o boku długości 0,1 milimetra – wyjaśnia Dominique Bourgeois. (Oktet to jednostka informacji składająca się z ośmiu bitów. W komputerach oktet jest najmniejszą jednostką pamięci, czyli bajtem, przez co pojęcia te są często używane zamiennie).
– Mogę powiedzieć, że w trakcie eksperymentalnych prac udało nam się zawrzeć megaoktet w takiej maleńkiej kostce. Ale największa trudność w budowaniu pamięci komputerowej na podstawie takich technologii związana jest z wrażliwością materiału biologicznego, czyli białek – wyjaśnia prof. Dominique Bourgeois.
Świecące białko nazwano Iris-FP. Badacze uzyskali je, modyfikując zielone białko fluoryzujące GFP (Green Fluorescent Protein) naturalnie występujące u meduzy Aequorea victoria.